Strategia Global Equities Momentum

Strategia Global Equities Momentum (GEM) została opisana w książce Gary’ego Antonacci’ego pt. „Dual Momentum Investing„. Szczegółowy opis strategii w jezyku polskim znajdziesz na stronie Systemtrader.pl. Moim zdaniem Jacek Lempart opisał strategię w najmniejszych szczegółach i warto zajrzeć na jego blog.

Poniżej przedstawiam w skrócie założenia strategii oraz propozycje stworzenia portfela inwestycyjnego biorąc pod uwagę dostępność ETF w polskich biurach maklerskich.

Założenia strategii:

  1. Instrumenty używane do sprawdzania sygnału strategii:

  1. Raz na miesiąc sprawdzamy czy stopa zwrotu z inwestycji w akcje amerykańskie za ostatnie 12 miesięcy jest wyższa od stopy wolnej od ryzyka (momentum absolutne). Czyli czy VOO > BIL
  2. Jeżeli większą stopę zwrotu mamy z VOO to sprawdzamy jak wygląda stopa zwrotu z inwestycji w akcje amerykańskie w porównaniu z akcjami innych rynków (momentum relatywne). Czyli gdy VOO > VEU to inwestujemy w akcje amerykańskie. W innym przypadku inwestujemy w akcje z innych rynków
  3. W przypadku gdy momentum absolutne wypada na korzyść stopy wolnej od ryzyka czyli gdy VOO < BIL to inwestujemy na rynku obligacji
  4. Ewentualne transakcje dokonywane są max 15min przed zamknięciem sesji w ostatni pracujący dzień każdego miesiąca
  5. Do przeliczenia kursu USDPLN zastosowane sa srednie kursy NBP z dnia transakcji
  6. Wszystkie transakcje uwzględniają prowizję od zleceń

Wszystkie ETF-y dobrane do portfela pochodzą z oferty dostępnej w biurze maklerskim mBanku. Dlaczego mBank? Po prostu mam tam rachunek maklerski i postanowiłem zastosować instrumenty oferowane przez ich biuro.

Bezpośredni link do StockCharts gdzie można sprawdzić sygnał strategii. 

Jakie ETF-y zostały wybrane do realizacji strategii uwzględniając dostęp do ETF z polskich biur maklerskich?

(SPY5) – SPDR S&P 500 UCITS – reprezentujący akcje amerykańskie

(EMRD) – SPDR MSCI EMERGING MARKETS UCITS – reprezentujący akcje rynków rozwijających się

(VDTY) – VANGUARD USD TREASURY BOND UCITS – reprezentujący rynek obligacji

Wszystkie trzy ETFy są notowane na giełdzie w Londynie i wyceniane w dolarach amerykańskich.

SPY5 i VDTY dystrybuują dywidendy/kupony odsetkowe. EMRD akumuluje dywidendy.

Portfel GEM będzie prowadzony w ramach strony inwestujdlugoterminowo.pl

Pozdrawiam i życzę tylko udanych inwestycji!

Grzegorz

Subscribe
Powiadom o
guest

33 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Piotrek
Piotrek
4 lat temu

Podobno lepsze wyniki daje ta strategia, jeśli zamiast exUS są same emergingsy.

Piotrek
Piotrek
4 lat temu

Szkoda że CAGR tak spadł, dlugoterminoqo niby 15 %…

Mateusz
Mateusz
4 lat temu

cześć
Na początku chciałbym podziękować za dzielenie się widzą i konkretnymi przykładami:)
Jestem początkującym i chyba nie do końca ogarniam zasadę momentum tak dla przykładu, sprawdzając Vanguard S&P500 za 12 miesięcy sprawdzam czy urósł więcej niż powiedzmy VDTY od 26.08.19 – 26.08.20, a w następnym miesiącu powiedzmy od 26.09.19 do 26.09.20 ?. Czy coś pokręciłem ..

Mateusz
Mateusz
4 lat temu

Wielkie dzięki za wyjaśnienie I z niecierpliwością czekam na następny wpis
Pozdrawiam

Piotr
Piotr
4 lat temu

Świetny artykuł. Natomiast skąd mamy wiedzieć ten raz w miesiącu ile jednostek etfu SPY mam zastąpić jednostkami BND (ile mam ich dokupić), jeśli następuje jedynie spadek SPY, ale jeszcze nie przecięcie linii BIL?

redshark
redshark
3 lat temu

Hmm… Czyli jak teraz S&P500 zarobił blisko 50% to teraz żeby strategia zmieniła sygnał to w następnym miesiącu jak straci 35% to niekoniecznie się przełączy bo obligacje to 1%… trochę słabo jeśli tak jest 🙁 bo w następnym miesiącu nawet przesuwając o jeden miesiąc ta średnią z 12 ostatnich to z 50% zarobionych to może spadnie do 40% zarobionych a obligacje to 1% i się nadal nie przełączy strategia… dobrze rozumuję?

Piotrek
Piotrek
2 lat temu

No właśnie, strategia wolno reaguje, a może warto by było przetestować połączenie tej strategii, ale w wersji SP&500/EM (a nie exUS) z sygnałem risk on/off z Twojej strategii GFM? Bo z GFM jest ten problem, że jak się ma mały portfel a chce się stworzyć multistrategie, to będzie się przepłacać za prowizje, bo jest kilka etfow na raz (z The One w zasadzie nie ma tego problemu, poza podziałem na Europe i Japonię przy ucitsach). W oryginalnym GEM też byłoby kilka etfow ucits dla exUS. Więc może byłby sens przetestować GEM w wersji SP&500/EM, ale z dodaniem sygnałów z GFM jako dodatkowego filtra risk on/off?

Piotrek
Piotrek
2 lat temu

W sumie to warto by przetestować dwie wersje: sygnał z GFM jako dodatkowy filtr do GEM oraz jako jedyny wyznacznik sygnału risk on/off (w tej wersji sygnał ze strategii GEM mowilby nam jedynie o tym, czy być w SP&500 czy w EM).

Łukasz
Łukasz
2 lat temu

Cześć,
Czy jeśli i akcje i obligacje mają ujemną stopę zwrotu za ostatni rok to czy nie lepiej byłoby przeczekać ten okres w gotówce lub w ETF BIL?
Dzięki za wyjaśnienie 🙂

Michał
Reply to  Grzegorz
2 lat temu

Zdecydowanie przydałby się taki backtest uwzględniający warunek – jeśli stopa zwrotu z obligacji jest ujemna, siedź w gotówce lub BIL. Taki rok jak ten zdarza się rzadko, no ale zawsze to kilka % do przodu z takim warunkiem.

Radek
Radek
2 lat temu

Witam, na blogu Jacka Lemparta BackTesty za ostatnie 70 lat pokazuja maksymalne obsuniecie 18% gdzie tutaj ponad 19%, dodatkowo Jackowi wyszedl CAGR 15% tu zaledwie 8 moge prosic o wyjasnienie skad taka dysproporcja ?
Link: https://systemtrader.pl/prosta-dlugoterminowa-strategia-dla-rynku-akcji-i-obligacji/

Wpjtyna
Wpjtyna
1 rok temu

czolem
rozumiem ze raz na miesiac sprawdzamy i jesli spx>obligacje to sprzedajemy CAŁY portfel obligacji i kupujemy w to miejsce spx?
pzodr

Artur
Artur
10 miesięcy temu

Witam,
Moje pytanie dotyczy strategii GEM.
Co Pan myśli o zastosowaniu etf-u lewarowanego x2, np. Xtrackers S&P 500 2x Leveraged Daily Swap? Czy pozostałe składniki również powinny być rewalowane?

Pozdrawiam,
Artur

Łukasz Musiał
Łukasz Musiał
7 miesięcy temu

Cześć, w Bossa pojawił się ETF „Xtrackers MSCI World ex USA UCITS ETF IE0006WW1TQ4”. Planujesz jakąś modyfikację strategii GEM w związku z tym?

Romuald
Romuald
3 miesięcy temu

Cześć
Grzegorzu, Czy byłaby możliwość przeprowadzenia testów dla strategii GEM opartej o momentum sześciomiesięczne a także o momentum trzymiesięczne.
Sam stosuję od pewnego czasu strategię gem opartą o okresy 3, 6 i 12 miesięczne w jednym portfelu. Czasami mogę mieć tylko jeden ETF a czasami trzy różne i to różnej klasie aktywów (akcje, obligacje).
Pozdrawiam
Romuald

Bartek
Bartek
2 miesięcy temu

Cześć,
Zastanawiam się nad strategią GEM z wykorzystaniem następujących instrumentów
ETF WPEA, Indeks: MSCI WORLD NET TR EUR, kwotowany w EUR
ETF PAEEM, indeks MSCI EM ex Egypt ESG Leaders Select 5% Issuer Custom Capped (USD), kwotowany w EUR
Dlaczego takie egzotyczne? Bo tylko takie są dla mnie dostępne na koncie nieopodatkowanym we Francji, gdzie mieszkam :/
Pytanie jest następujące: w związku z tym, że indeksy bazowe nie są w tej samej walucie, co będzie miało większy sens jeśli chodzi o sprawdzanie stóp zwrotu? Odnoszenie się do indeksów bazowych tak jak są (EUR i USD), czy sprawdzanie odpowiednika pierwszego indeksu w USD, tak aby oba były w tej samej walucie?
Pozdrawiam 🙂

Bartek
Bartek
Reply to  Grzegorz
2 miesięcy temu

Dzięki, mnie również wydawało się to bardziej logiczne 🙂

Kuba
Kuba
1 miesiąc temu

Hej,
bardzo zainteresowała mnie ta strategia i mam co do tego jedno pytanie: który dzień wybrać na rebalancing? Załóżmy, że handluję na Xetrze. Interesuje mnie zatem ostatni dzień notowań w miesiącu na tej giełdzie? Czy czekam, aż zamknie się giełda USA, żeby następnego dnia na Xetrze kupić ze znanym sygnałem z USA?
Pozdrawiam

Wypełnij ankietę inwestora i zdobądź dostęp do Symulatora Portfela Inwestycyjnego!