Strategia Global Equities Momentum
Strategia Global Equities Momentum (GEM) została opisana w książce Gary’ego Antonacci’ego pt. „Dual Momentum Investing„. Szczegółowy opis strategii w jezyku polskim znajdziesz na stronie Systemtrader.pl. Moim zdaniem Jacek Lempart opisał strategię w najmniejszych szczegółach i warto zajrzeć na jego blog.
Poniżej przedstawiam w skrócie założenia strategii oraz propozycje stworzenia portfela inwestycyjnego biorąc pod uwagę dostępność ETF w polskich biurach maklerskich.
Założenia strategii:
- Instrumenty używane do sprawdzania sygnału strategii:
- Vanguard S&P 500 ETF (VOO) – reprezentujący akcje amerykańskie
- Vanguard FTSE All-World ex-US Index Fund ETF Shares (VEU) – reprezentujący akcje z rynków rozwijających się i rynków rozwiniętych bez akcji amerykańskich
- Vanguard Total Bond Market Index Fund ETF Shares (BND) – reprezentujący rynek obligacji USA
- SPDR Bloomberg Barclays 1-3 Month T-Bill ETF (BIL) – reprezentujący aktywa wolne od ryzyka
- Raz na miesiąc sprawdzamy czy stopa zwrotu z inwestycji w akcje amerykańskie za ostatnie 12 miesięcy jest wyższa od stopy wolnej od ryzyka (momentum absolutne). Czyli czy VOO > BIL
- Jeżeli większą stopę zwrotu mamy z VOO to sprawdzamy jak wygląda stopa zwrotu z inwestycji w akcje amerykańskie w porównaniu z akcjami innych rynków (momentum relatywne). Czyli gdy VOO > VEU to inwestujemy w akcje amerykańskie. W innym przypadku inwestujemy w akcje z innych rynków
- W przypadku gdy momentum absolutne wypada na korzyść stopy wolnej od ryzyka czyli gdy VOO < BIL to inwestujemy na rynku obligacji
- Ewentualne transakcje dokonywane są max 15min przed zamknięciem sesji w ostatni pracujący dzień każdego miesiąca
- Do przeliczenia kursu USDPLN zastosowane sa srednie kursy NBP z dnia transakcji
- Wszystkie transakcje uwzględniają prowizję od zleceń
Wszystkie ETF-y dobrane do portfela pochodzą z oferty dostępnej w biurze maklerskim mBanku. Dlaczego mBank? Po prostu mam tam rachunek maklerski i postanowiłem zastosować instrumenty oferowane przez ich biuro.
Bezpośredni link do StockCharts gdzie można sprawdzić sygnał strategii.
Jakie ETF-y zostały wybrane do realizacji strategii uwzględniając dostęp do ETF z polskich biur maklerskich?
(SPY5) – SPDR S&P 500 UCITS – reprezentujący akcje amerykańskie
(EMRD) – SPDR MSCI EMERGING MARKETS UCITS – reprezentujący akcje rynków rozwijających się
(VDTY) – VANGUARD USD TREASURY BOND UCITS – reprezentujący rynek obligacji
Wszystkie trzy ETFy są notowane na giełdzie w Londynie i wyceniane w dolarach amerykańskich.
SPY5 i VDTY dystrybuują dywidendy/kupony odsetkowe. EMRD akumuluje dywidendy.
Portfel GEM będzie prowadzony w ramach strony inwestujdlugoterminowo.pl
Pozdrawiam i życzę tylko udanych inwestycji!
Grzegorz
Podobno lepsze wyniki daje ta strategia, jeśli zamiast exUS są same emergingsy.
Cześć Piotrek,
Jeśli chodzi o strategię GEM to rzeczywiście stosując ETF tylko na emerging markets i testując strategię za ostatnie 20lat otrzymamy lepszą stopę zwrotu CAGR (12,13% vs 9,34%). Ale jak weźmiesz pod uwagę odchylenie standardowe (zmienność), max obsunięcie kapitału (max.DD), czy Sharpe ratio to wersja z ex-US wypada lepiej. Po prostu stosując ekspozycję na EM zamiast ex-US wprowadzasz więcej ryzyka do strategii i portfel robi się bardziej skoncentrowany a nie globalny. Ale każdy może dowolnie tą strategię modyfikować. Ja postanowiłem jak najlepiej odwzorować oryginalną wersję przedstawioną przez G.Antonacci.
Szkoda że CAGR tak spadł, dlugoterminoqo niby 15 %…
hej Piotrek,
kluczowym słowem jest „długoterminowo” 🙂 CAGR jest średnioroczną stopą zwrotu a wiadomo jak to jest ze średnimi 🙂 Najważniejsze to trzymać się strategii a wyniki przyjdą
cześć
Na początku chciałbym podziękować za dzielenie się widzą i konkretnymi przykładami:)
Jestem początkującym i chyba nie do końca ogarniam zasadę momentum tak dla przykładu, sprawdzając Vanguard S&P500 za 12 miesięcy sprawdzam czy urósł więcej niż powiedzmy VDTY od 26.08.19 – 26.08.20, a w następnym miesiącu powiedzmy od 26.09.19 do 26.09.20 ?. Czy coś pokręciłem ..
Cześć Mateusz,
Strategia GEM to strategia oparta o tzw dual momentum (czyli podwójne momentum). Najpierw sprawdzamy momentum absolutne a następnie momentum relatywne. Momentum absolutne to w tym przypadku porównujemy stopę zwrotu za ostanie 12mc ETF VOO(S&P500) z BIL (krótkoterminowe bony skarbowe USA). Jeśli SPY ma wyższą stopę zwrotu to sprawdzamy momentum relatywne w stosunku do ETF VEU (reszta świata bez USA) i wybieramy ten z lepszą stopą zwrotu. Jeśli SPY ma niższą stopę zwrotu niż BIL to inwestujemy w BND (total bond). Sprawdzamy sygnał raz w miesiącu (najczęściej jest to ostatni dzień miesiąca), choć można robić to w innym dniu lecz należy się konsekwentnie trzymać wyznaczonej daty. Na temat tzw „rebalance timing” postaram się napisać coś w najbliższym czasie żeby pokazać jaki wpływ na wyniki strategii ma wybór dnia w którym dokonujemy rebalansing portfela.
Sygnał strategii sprawdzamy na ETF dolarowych ale możemy inwestować w te notowane na rynku europejskim lecz wyniki mogą się różnić ze względu na walutę w której wyceniany jest dany ETF. Ważne jest żeby cała strategia była w jednej walucie np EUR.
Bezpośredni link do sprawdzenia sygnału GEM
GEM sygnał
Pozdrawiam i życzę wytrwałości w zdobywaniu wiedzy
Grzegorz
Je
Wielkie dzięki za wyjaśnienie I z niecierpliwością czekam na następny wpis
Pozdrawiam
Świetny artykuł. Natomiast skąd mamy wiedzieć ten raz w miesiącu ile jednostek etfu SPY mam zastąpić jednostkami BND (ile mam ich dokupić), jeśli następuje jedynie spadek SPY, ale jeszcze nie przecięcie linii BIL?
Hej Piotr,
Strategia GEM jest zero-jedynkowa, 100% portfela jest albo w obligacjach BND, albo w akcjach (SPY lub VEU w zależności od momentum relatywnego między nimi).
Jeżeli performance SPY jest powyżej BIL to inwestujemy w akcje (SPY lub VEU). Gdy SPY jest poniżej BIL to inwestujemy w obligacje BND.
Kupujesz tyle jednostek ETFa ile masz kapitału przeznaczonego na strategię.
Hmm… Czyli jak teraz S&P500 zarobił blisko 50% to teraz żeby strategia zmieniła sygnał to w następnym miesiącu jak straci 35% to niekoniecznie się przełączy bo obligacje to 1%… trochę słabo jeśli tak jest 🙁 bo w następnym miesiącu nawet przesuwając o jeden miesiąc ta średnią z 12 ostatnich to z 50% zarobionych to może spadnie do 40% zarobionych a obligacje to 1% i się nadal nie przełączy strategia… dobrze rozumuję?
Hej redshark,
Dokładnie tak jest. Strategia GEM reaguje bardzo powoli na zmiany na rynku. Jeżeli szukasz czegoś co szybciej dostosuje się do sytuacji rynkowej to proponuję zajrzeć tutaj Strategia The One.
Pozdrawiam
Grzegorz
No właśnie, strategia wolno reaguje, a może warto by było przetestować połączenie tej strategii, ale w wersji SP&500/EM (a nie exUS) z sygnałem risk on/off z Twojej strategii GFM? Bo z GFM jest ten problem, że jak się ma mały portfel a chce się stworzyć multistrategie, to będzie się przepłacać za prowizje, bo jest kilka etfow na raz (z The One w zasadzie nie ma tego problemu, poza podziałem na Europe i Japonię przy ucitsach). W oryginalnym GEM też byłoby kilka etfow ucits dla exUS. Więc może byłby sens przetestować GEM w wersji SP&500/EM, ale z dodaniem sygnałów z GFM jako dodatkowego filtra risk on/off?
W sumie to warto by przetestować dwie wersje: sygnał z GFM jako dodatkowy filtr do GEM oraz jako jedyny wyznacznik sygnału risk on/off (w tej wersji sygnał ze strategii GEM mowilby nam jedynie o tym, czy być w SP&500 czy w EM).
Cześć,
Czy jeśli i akcje i obligacje mają ujemną stopę zwrotu za ostatni rok to czy nie lepiej byłoby przeczekać ten okres w gotówce lub w ETF BIL?
Dzięki za wyjaśnienie 🙂
Hej Łukasz, trudno powiedzieć bez backtestu😊 W strategii GFM, The One oraz VIX-Model pozostajemy w gotówce gdy obligacje mają ujemną stopę zwrotu za określony okres. W wolnym czasie przetestuję GEM z uwzględnieniem gotówki i przedstawię wyniki
Pozdrawiam
Grzegorz
Zdecydowanie przydałby się taki backtest uwzględniający warunek – jeśli stopa zwrotu z obligacji jest ujemna, siedź w gotówce lub BIL. Taki rok jak ten zdarza się rzadko, no ale zawsze to kilka % do przodu z takim warunkiem.
Hej Michał,
Przetestuję GEM uwzględniając gotówkę… cierpliwości 😊
Cześć Michał,
Z góry przepraszam że musiałeś tak długo czekać na odpowiedź ale ten wątek zniknął mi z radaru. Przypomniał mi o nim ostatnio jeden z czytelników więc wracam z odpowiedzią.
Test zrobiłem za okres 1.2000-8.2024. Gdy stopa zwrotu dla BND za ostatnie 12 miesięcy była ujemna oraz mieliśmy sygnał Risk-off to strategia pozostawała w gotówce. W takim przypadku wynki były niemal identyczne jak w oryginalnej strategii.
W przypadku spełnienia powyższego warunku gdy zamiast gotówki kupowaliśmy BIL to dało się zauważyć małą poprawę CAGR za badany okres o około 0,18%.
W obu przypadkach mieliśmy dodatkowo 4 transakcje więcej w badanym okresie w porównaniu do oryginalnej wersji GEM.
Witam, na blogu Jacka Lemparta BackTesty za ostatnie 70 lat pokazuja maksymalne obsuniecie 18% gdzie tutaj ponad 19%, dodatkowo Jackowi wyszedl CAGR 15% tu zaledwie 8 moge prosic o wyjasnienie skad taka dysproporcja ?
Link: https://systemtrader.pl/prosta-dlugoterminowa-strategia-dla-rynku-akcji-i-obligacji/
Hej Radek,
Pierwsza różnica wynika z innego okresu, dla którego prezentowane są wyniki. CAGR 15% prezentowany przez Jacka to okres od 1950 roku do 2019 roku. Moje wyniki są za okres bazują na okresie od 2000 roku. Druga różnica polega na zastosowaniu różnych instrumentów. Jacek żeby zrobić test od 1950 musiał posłużyć się indexami, których jak wiadomo nie można kupić ( można kupić tylko ETFy lub fundusze odwzorujące dany index). ETFy czy fundusze pobierają opłaty, które wpłyną na ostateczny wynik testów.
Pozdrawiam
Grzegorz
czolem
rozumiem ze raz na miesiac sprawdzamy i jesli spx>obligacje to sprzedajemy CAŁY portfel obligacji i kupujemy w to miejsce spx?
pzodr
Hej,
Nie tak do końca jak piszesz. Zobacz punkt 2,3 i 4 z powyższego wpisu. Tak sprzedajemy/kupujemy cały portfel
pozdrawiam
Grzegorz
Witam,
Moje pytanie dotyczy strategii GEM.
Co Pan myśli o zastosowaniu etf-u lewarowanego x2, np. Xtrackers S&P 500 2x Leveraged Daily Swap? Czy pozostałe składniki również powinny być rewalowane?
Pozdrawiam,
Artur
Cześć Artur,
Osobiście uważam, że nie jest to najlepszy pomysł dal tej strategii ale jak spojrzysz na backtest z użyciem SSO(2xS&P500) to wyniki są lepsze niż bez lewarowania ale przy bardzo wysokiej zmienności. Możesz sam sobie przetestować wchodząc na link poniżej
GEM z SSO
Cześć, w Bossa pojawił się ETF „Xtrackers MSCI World ex USA UCITS ETF IE0006WW1TQ4”. Planujesz jakąś modyfikację strategii GEM w związku z tym?
Cześć Łukasz,
Wspomiany przez ciebie ETF EXUS odzwierciedla indeks akcji na rynki rozwinięte z pominięciem USA. Natomiast w strategii GEM wykorzystujemy indeks akcji na rynki rozwinięte i wschodzące bez USA. Nie jest to jakaś wielka różnica ale zawsze coś.
Na dzień dzisiejszy proponuję następujące rozwiązania dla strategii GEM z wykorzystaniem etefów UCITS:
1. Używamy tylko EXUS (świadomie pomijamy rynki wschodzące). Dzięki temu mamy mniej roboty bo kupujemy tylko jedno aktywo.
2. Używamy EXUS + dodatkowo ETF na rynki wschodzące (mamy tylko 2 ETFy zamiast 4)
3. Nie zmieniamy nic i stosujemy 4 ETFy jak dotychczas.
Moim zdaniem propozycja 1 i 2 są do rozważenia dla mających dostęp do Bossa. Propozycja 3 dla pozostałych do momentu aż inne biura wprowadzą EXUS w swojej ofercie.
Osobiście skłaniam się ku opcji numer 2
Cześć
Grzegorzu, Czy byłaby możliwość przeprowadzenia testów dla strategii GEM opartej o momentum sześciomiesięczne a także o momentum trzymiesięczne.
Sam stosuję od pewnego czasu strategię gem opartą o okresy 3, 6 i 12 miesięczne w jednym portfelu. Czasami mogę mieć tylko jeden ETF a czasami trzy różne i to różnej klasie aktywów (akcje, obligacje).
Pozdrawiam
Romuald
Hej Romuald,
Poniżej masz wyniki GEM przy zastosowaniu różnych metod wyliczenia momentum za okres od 1.2000 do 7.2024.
6miesiecy ; CAGR=9,14% ; maxDD=-24,59%
3miesiace ; CAGR=9,93% ; maxDD=-16,84%
Cześć,
Zastanawiam się nad strategią GEM z wykorzystaniem następujących instrumentów
ETF WPEA, Indeks: MSCI WORLD NET TR EUR, kwotowany w EUR
ETF PAEEM, indeks MSCI EM ex Egypt ESG Leaders Select 5% Issuer Custom Capped (USD), kwotowany w EUR
Dlaczego takie egzotyczne? Bo tylko takie są dla mnie dostępne na koncie nieopodatkowanym we Francji, gdzie mieszkam :/
Pytanie jest następujące: w związku z tym, że indeksy bazowe nie są w tej samej walucie, co będzie miało większy sens jeśli chodzi o sprawdzanie stóp zwrotu? Odnoszenie się do indeksów bazowych tak jak są (EUR i USD), czy sprawdzanie odpowiednika pierwszego indeksu w USD, tak aby oba były w tej samej walucie?
Pozdrawiam 🙂
Hej Bartek,
Zdecydowanie sprowadziłbym wszystko do tej samej waluty
Dzięki, mnie również wydawało się to bardziej logiczne 🙂
Hej,
bardzo zainteresowała mnie ta strategia i mam co do tego jedno pytanie: który dzień wybrać na rebalancing? Załóżmy, że handluję na Xetrze. Interesuje mnie zatem ostatni dzień notowań w miesiącu na tej giełdzie? Czy czekam, aż zamknie się giełda USA, żeby następnego dnia na Xetrze kupić ze znanym sygnałem z USA?
Pozdrawiam
Hej Kuba,
Najlepszym rozwiązaniem jest transakcja następnego dnia po cenie najbardziej zbliżonej do ceny zamknięcia lub jeśli masz dostęp do zlecenia typu MOC (Market On close) czyli po cenie zamknięcia.