O inwestowaniu faktorowym (wskaźnikowym) pisze się teraz wszędzie i dużo choć temat jest już znany od dziesięcioleci. Może być to związane z powstawaniem wciąż nowych instrumentów finansowych m.in. smart beta, których strategia inwestycyjna oparta jest między innymi o ekspozycję na wybrany faktor. Ale jak indywidualny inwestor jest w stanie sprawdzić jaki faktor ukryty jest w danym ETF-ie? Z pomocą przychodzi nam MSCI FaCS Factor Box. Co to jest i jak z tego korzystać postaram się wyjaśnić w dalszej części artykułu.

W dzisiejszym artykule nie zamierzam rozszyfrowywać co kryje się pod pojęciem Value, Size czy Momentum. Jeśli nie wiesz co to jest inwestowanie faktorowe i jakie mamy główne faktory to zapraszam Cię do przeczytania moich poprzednich artykułów, do którch linki znajdziesz poniżej.

 Factor investing

 Model Fama-French dla początkujących

MSCI FaCS - jeden standard

Wiele różnych instytucji finansowych na świecie używa własnej definicji faktorów co powoduje, że inwestor tak naprawdę nie wie co kryje się pod nazwą Quality, Size czy Value. W odpowiedzi na brak jednoznacznej definicji MSCI stworzyło standard opisujący metodę analizy i oceny faktorów w portfelach akcyjnych. Standard ten nosi nazwę MSCI FaCS (Factor Classification Standard) i bazuje na MSCI Barra Global Equity Factor Model (GEMLT).

MSCI FaCS łączy 16 powszechnie znanych faktorów w 8 grup, które są następnie wykorzystane do charakterystyki spółek, funduszy czy sektorów.

FaCS bierze pod lupę ponad 70000 spółek z całego świata, 7000 funduszy inwestycyjnych oraz 1600 ETF-ów. Możemy powiedzieć solidna baza danych.

Poniżej widać jakie wagi poszczególnych faktorów uwzględnione są w każdej grupie.

Źródło: MSCI FaCS METHODOLOGY / msci.com

MSCI FaCS Factor Box

Bazując na zgromadzonych danych MSCI stworzyło narzędzie dzięki, któremu jesteśmy w stanie porównać ze sobą spółki, fundusze czy nawet całe sektory pod względem ekspozycji na dany faktor. Dzięki temu inwestor jest w stanie sprawdzić przed dokonaniem zakupu ETF-a na co tak naprawdę “stawia” własne pieniądze. Możemy też na przykład porównać dwa ETF-y typu Value i sprawdzić, który ma tego Value więcej. 😁 

Tak jak sprawdzenie zawartości cukru w cukrze 🤣

No dobrze ale do czego tak naprawdę mamy się porównywać? Odpowiedzią na to pytanie jest MSCI ACWI Index IMI czyli indeks pokrywający 99% globalnej kapitalizacji rynkowej. W skład indeksu wchodzi około 9000 spółek z całego świata. Zatem inwestor, który chciałby sprawdzić charakterystyki dla danej spółki, funduszu czy ETF-a, porównuje się z całym rynkiem.

Narzędzie FaCS Factor Box znajdziesz pod tym linkiem. Klikając na niebieski przycisk z napisem “Interact with the Report” zostaniesz przekierowany do strony, na której można sprawdzić aktualne jak i historyczne charakterystyki spółek, funduszy czy ETF-ów. 

Poniżej przykład spółki Apple. Po najechaniu myszką na dany faktor wyświetli nam się wartość.

Źródło: msci.com

Możliwe jest również sprawdzenie ekspozycji na faktory dla całych sektorów.

Źródło: msci.com

MSCI wprowadziło pewne ograniczenia dla niezarejestrowanych użytkowników. Mamy do dyspozycji tylko część spółek i funduszy głównie z rynku amerykańskiego.

MSCI FaCS Factor Box na etf.com

Dla tych, którzy inwestują w fundusze ETF z pomocą przychodzi serwis etf.com. W porozumieniu z MSCI umożliwia on sprawdzenie każdego ETF-a dostępnego w ich bazie pod względem ekspozycji na jeden z 6 zdefiniowanych faktorów. Oczywiście porównania dokonujemy w stosunku do wspomnianego MSCI ACWI Index IMI. Wystarczy wejść na stronę etf.com, wyszukać interesujący nas ETF i sprawdzić jak wygląda jego charakterystyka. 

Poniżej przykład ETF-a IJR iShares Core S&P Small-Cap z zaznaczoną wartością faktora Value.

Źródło: etf.com

Jak czytać wyświetlane wartości dla poszczególnych faktorów?

No dobrze, wygląda to na proste i zrozumiałe narzędzie. Nie wnikam jakie komputery muszą przemielić dziesiątki tysięcy danych na poziomie spółek żeby na koniec wyświetlić jakąś wartość dla ETF-a, który w swoim portfolio posiadać może setki różnych aktywów.

Zacznijmy od tego, że naszym punktem wyjściowym jest MSCI ACWI Index IMI, który z definicji będzie miał zerową ekspozycję na każdy z faktorów. To jest nasz benchmark. Porównując dany ETF sprawdzamy tak naprawdę jak wygląda on na tle MSCI ACWI Index IMI.

Ale co tak naprawdę oznacza wartość Value: 0.27 (z powyższego przykładu)?

Tutaj musimy sięgnąć do statystyki i takiego pojęcia jak standaryzacja zmiennych (ang. Z-score). Z-score mówi nam na ile dany wynik odstaje od średniej i mierzony jest liczbą odchyleń standardowych.

Z – wartość Z-score; xobserwowana wartość zmiennej (w naszym przypadku wartość ekspozycji na dany faktor danego ETF-a po uwzględnieniu wszystkich aktywów, które posiada); μ – średnia wartość dla danego faktora; σ – odchylenie standardowe

Posługując się dalej naszym przykładem zatem Value: 0.27 oznacza, że dany wynik jest o 0,27 odchylania standardowego wyższy od średniego wyniku dla danego faktora. Inaczej mówiąc ETF JR iShares Core S&P Small-Cap ma o 0,27 odchylenia standardowego większą ekspozycję na faktor Value niż MSCI ACWI Index IMI (lub inaczej cały rynek).

Przekładając to na bardziej zrozumiały język możemy przyjąć, że wartości z przedziału +/-0,5 oznacza niewielką różnicę, wartości +/-1,0 oznacza dużą różnicę a wartości wyższe niż +/-1,5 oznaczają bardzo dużą różnicę między MSCI ACWI Index IMI a badanym ETF-em.

Co z ETF-ami europejskimi UCITS?

Powyższe narzędzie na etf.com dostępne jest tylko dla ETF-ów notowanych na giełdzie amerykańskiej. MSCI FaCS Factor Box na stronie msci.com udostępnia część ETF-ów UCITS ale jest to naprawdę znikoma liczba w porównaniu do całej oferty.

Inwestującym na rynku europejskim pozostaje nam tylko polegać na założeniu, że przy inwestowaniu w ETF UCITS, ekspozycja na dany faktor jest podobna do jego odpowiednika z rynku amerykańskiego.

Ostatecznie możemy jeszcze porównać oba ETF-y (UCITS i amerykański) przy użyciu narzędzia, które prezentowałem w artykule poświęconemu Wielowskaźnikowemu Modelowi Fama-French.

  1. Przy użyciu stooq.pl eksportujemy miesięczne dane dla obydwu ETF-ów (amerykański i odpowiednik UCITS notowany w USD)
  2. Wstawiamy dane do arkusza za taki sam okres dla obydwu ETF-ów
  3. Wybieramy odpowiedni rynek akcji
  4. Sprawdzamy ekspozycję na poszczególne faktory i porównujemy oba ETF-y

Pamiętajmy, że przy tej zabawie możemy sprawdzić tylko faktory opisane przez Fama-French w oparciu o regresję a uzyskane wyniki nie mogą być porównywane 1:1 z tymi z MSCI FaCS Factor Box.

Ciekaw jestem co sądzicie o narzędziu Factor Box? Czy ktoś z niego korzysta? Czekam na Wasze komentarze.

Pozdrawiam,

Grzegorz

Subscribe
Powiadom o
guest

13 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jan
Jan
3 lat temu

Bardzo fajny i rzeczowy artykuł:)

Maja
Maja
3 lat temu

Swietny artykuł. Właśnie tego szukałam 🙏

Piotrek
Piotrek
3 lat temu

Cieszę się, że wprowadzasz płatną subskrypcję. Trochę się obawiałem, że znudzi Ci się prowadzenie bloga 😉

Przemek
Przemek
3 lat temu

Hej,

Ja mam z kolei trochę inne i niecodzienne pytanie. Znasz może jakieś strony oprócz portfolio visualizer do przetestowania własnej strategii? Postanowiłem powybierać co najlepsze ze wszystkich strategii i stworzyć jedną własną. Na ww stronie sprawdziłem co mnie ciekawiło i za ten sam okres, w którym Ty testowałeś strategię VAA, bo poniekąd na niej ona bazuje [maj ’08 – lipiec ’20] i CAGR wychodzi mi prawie 17,5% [fakt, bez kosztów prowadzenia konta]. Dlatego chciałbym to jeszcze gdzie indziej przetestować.

Pozdrawiam.

Piotrek
Piotrek
3 lat temu

Mam problem z subskrypcja bo już teraz jestem w strefie premium i mi się wyświetla, że e-mail jest już zajęty. No jest…

Piotrek
Piotrek
3 lat temu

Właśnie wysłałem

Piotrek
Piotrek
3 lat temu

OK, to jak się teraz dostać do strefy premium?

Wyniki wszystkich strategii prezentowanych na blogu od 2000 roku! Portfele Tactical Asset Allocation (TAA)