Jak checklista pomaga podjąć decyzję inwestycyjną?
Wielu z was zastanawiało się pewnie jak sprawić by podejmowanie decyzji o inwestycji w daną spółkę było prostsze. Co zrobić żeby zminimalizować błędy inwestycyjne? Istnieje kilka sposobów aby proces doboru spółki do portfela był łatwiejszy. Jednym z narzędzi, które ułatwiło mi podejmowanie decyzji jest właśnie checklista.
Załóżmy, że podczas rozmowy z przyjacielem poruszacie temat inwestowania. Przyjaciel doradza ci kupno danej spółki bo usłyszał w tramwaju jak dwóch obcych ludzi rozmawiało o tej spółce w kontekście dobrej inwestycji. Czy powinieneś od razu zalogować się na swoje konto maklerskie i dokonać zakupu tej spółki? Oczywiście, że nie!
W takim razie w jaki sposób sprawdzić czy polecana przez przyjaciela spółka nadaje się na inwestycję? No dobrze można zawsze zapytać wujka Google’a, ale czy to co „wypluje” nam popularna przeglądarka internetowa jest wystarczające aby zainwestować własne pieniądze? Wydaje mi się, że to za mało.
W tym momencie przychodzi nam z pomocą checklista, która ma za zadanie sprawdzenie czy dana inwestycja spełnia wcześniej zdefiniowane przez nas założenia. Poniżej przedstawiłem własną checklistę stworzoną na potrzeby mojej strategii doboru spółek do portfela. Pytania w checkliście podzielone są na 4 kryteria:
- Kryterium biznesowe
- Kryterium zarządcze
- Kryterium finansowe
- Kryterium wartości
W każdym z kryteriów mamy kilka pytań, na które odpowiadamy TAK lub NIE i dodatkowo punktujemy od 0 do 3 punktów. Każdemu z pytań przypisana jest waga. Jest to tylko i wyłącznie moja subiektywna ocena jaki wpływ ma wartość pytania na ostateczny wynik. Każdy może mieć tutaj swoje zdanie i jest to oczywiście najbardziej zrozumiałe.
Poniżej pokazuję część checklisty (kryteria biznesowe) dla spółki Eurotel, którą sporządziłem 15.12.2018.
Po udzieleniu odpowiedzi na wszystkie pytania (na niektóre możesz nie znać odpowiedzi wtedy wstawiamy 0 w kolumnie punktacji) otrzymujemy ocenę spółki. Ocena to nic innego jak średnia arytmetyczna wszystkich punktów.
No i teraz pozostaje nam „tylko” odpowiedzieć na pytanie czy warto się taką spółką zainteresować? Ja dla swoich potrzeb ustaliłem następujące ostateczne kryteria oceny:
Średnia ilość punktów | Decyzja |
0 do 2 | Spółka nie nadaje się do inwestycji |
2 do 2,5 | Spółka do obserwacji |
2,5 do 3 | Spółka nadaje się do inwestycji |
Oczywiście ty możesz mieć inne założenia i zdefiniowane warunki do spełnienia. Wszystko zależy od twojego podejścia do inwestycji i apetytu na ryzyko. Jeśli o ryzyku mowa to przypomniał mi się cytat z kultowego filmu „Vabank”:
Z wiekiem spada zapotrzebowanie na zysk, a rośnie na święty spokój
Można powiedzieć, że ten cytat w pełni odzwierciedla moje aktualne podejście do inwestycji. Choć nie zawsze tak było... ale o tym opowiem w innym wpisie.
Pamiętajmy, że samo wypełnienie checklisty (nawet z wysokim wynikiem punktowym) nie powinno być warunkiem, który decyduje o zakupie danej spółki. Nie zapominajmy, że na proces decyzyjny składają się również takie aspekty jak analiza fundamentalna, analiza techniczna, cykl koniunkturalny, to czy dana spółka wpisuje się w naszą strategię inwestycyjną i wiele innych.
Poniżej udostępniam plik excel z checklistą. Możesz dowolnie ją modyfikować i spersonalizować pod swoje potrzeby. Jeśli masz jakieś uwagi to proszę o komentarz poniżej artykułu. Chętnie dowiem się co można by było ulepszyć i jakie pytania dodać lub może usunąć z checklisty. Może masz również swoje przemyślenia odnośnie wagi danych pytań wpływających na ocenę końcową spółki? Daj mi znać w komentarzu pod wpisem być może razem stworzymy jeszcze lepsze narzędzie do oceny spółki giełdowej.