Defensive Asset Allocation
Nowa strategia oparta jest o ten sam zestaw globalnych aktywów co znana już nam VAA. Stosujemy szybkie momentum oraz crash protection w połączeniu z easy trading. Jedyną różnicą jest sposób w jaki strategia decyduje o alokacji w bezpieczne aktywa. W efekcie DAA była prawie o 50% mniej zainwestowana w obligacje niż VAA przy czym stopa zwrotu była na podobnym, a w ostatnich latach wyższym poziomie niż VAA. Metoda generowania sygnału crash protection powoduje również zmniejszenie ilości transakcji co ma wpływ na ostateczny wynik. Autorami strategii są Wouter J. Keller and Jan Willem Keuning. Oryginalny opis strategii znajdziecie w publikacji z 2018 roku “Breadth Momentum and the Canary Universe”
Crash protection - inny sposób
Jak już wspomniałem na wstępie DAA wyróżnia się sposobem w jaki decyduje o przeniesieniu środków do aktywów bezpiecznych (obligacje lub gotówka). Metoda ta polega na tym, że o zaangażowaniu strategii w obligacje decyduje szybkie momentum relatywne dwóch oddzielnych aktywów a nie jak w przypadku VAA 12 ryzykownych aktywów. Autorzy użyli funduszy ETF VWO i BND, czyli Vanguard FTSE Emerging Markets (VWO) i Vanguard Total Bond Market Index (BND). Nazwali je “canary assets” czyli kanarkowe aktywa nawiązując do wykorzystywania przez górników kanarków w kopalniach do wczesnego wykrywania stężenia gazów w szybach górniczych.
Zasady działania crash protection z canary assets:
- Jeżeli obydwa aktywa VWO i BND wykazują dodatnie szybkie momentum (13612W > 0) to oznacza, że ryzyko krachu jest niskie i strategia może być zainwestowana 100% w najlepsze ryzykowne aktywa (w zależności od ich momentum relatywnego)
- Jeżeli jedno z aktywów VWO lub BND wykazuje ujemne szybkie momentum (13612W < 0) to inwestujemy 50% środków w najlepsze ryzykowne aktywa (w zależności od ich momentum relatywnego) a pozostałe 50% w najlepsze aktywa bezpieczne (w zależności od ich momentum relatywnego).
- Jeżeli obydwa aktywa VWO i BND wykazują ujemne szybkie momentum (13612W < 0) to 100% portfela inwestujemy w najlepsze aktywa bezpieczne (w zależności od ich momentum relatywnego).
Różne portfele w ramach DAA
W przypadku DAA podobnie jak VAA wykorzystujemy dwie grupy aktywów do stworzenia portfeli.
G12
Pierwsza grupa to G12 czyli 12 różnych ryzykownych aktywów + 3 aktywa bezpieczne + 2 canary assets
Aktywa ryzykowne:
Aktywa bezpieczne:
Canary assets:
G4
Druga grupa to G4 czyli 4 aktywa ryzykowne + 3 aktywa bezpieczne + 2 canary assets
Aktywa ryzykowne:
Aktywa bezpieczne:
Canary assets:
Backtest strategii
Autorzy strategii przeprowadzili backtest dla okresu 12.1970 do 03.2018 dla różnych typów portfeli. Poniżej przedstawiłem wyniki dla portfela DAA-G12-T6-B2 w porównaniu do strategii VAA-G12-T2-B4.
DAA-G12-T6-B2
(G12 = 12 ryzykownych aktywów, T6 = inwestujemy w 6 najlepszych z 12, B2 = 2 canary assets muszą mieć negatywne momentum aby strategia była 100% w obligacjach)
VAA-G12-T2-B4
(G12 = 12 ryzykownych aktywów, T2 = inwestujemy w 2 najlepsze z 12, B4 = 4 aktywa z 12 muszą mieć negatywne momentum aby strategia była 100% w obligacjach)
Patrząc na powyższe tabele możemy zauważyć, że różnice w stopie zwrotu (R) nie są duże. Trochę lepszy max drawdown dla całego okresu (FS-full sample) w przypadku DAA. Co rzuca się w oczy to wartość (CF – cash fraction) czyli jaka część portfela była zainwestowana w aktywa bezpieczne (obligacje). Widzimy, że wartość ta jest mniej więcej o połowę niższa dla strategii DAA co powoduje, że strategia jest mniej wrażliwa na ewentualny wzrost rentowności obligacji. Może mieć to znaczenie szczególnie przy tak niskich stopach procentowych jakie mamy dzisiaj (kiedyś te stopy zaczną rosnąć).
Wyniki za ostatnie lata
Jak w przypadku każdej strategii opisywanej na tej stronie, tak i teraz przeprowadziłem testy za ostatnie lata od roku 01.2000 do 08.2020 (ponad 20lat). I tutaj pewnie niektórych z was zaskoczę, ponieważ ci, którzy otrzymali dostęp do SPI (Symulator Portfela Inwestycyjnego) mają dostęp do portfeli DAA. Strategia DAA została dołączona do SPI ale poszczególne portfele nie były nazwane (Startegia_ID1,…,18). Od dzisiaj wszystkie portfele DAA pojawią się w SPI i będzie możliwość dowolnej symulacji swojego portfela bazując na 35! różnych wariantach strategii.
Jeśli jeszcze nie otrzymałeś/aś dostępu do SPI to wypełnij krótką ankietę i zacznij testować swój portfel. Link do ankiety znajdziesz tutaj.
Poniżej przedstawiam porównanie strategii VAA i DAA za okres (01.01.2000 – 31.08.2020) posługując się właśnie SPI.
DAA-G12-T6-B2
Poniżej statystyki strategii DAA-G12-T6-B2 wraz wykresem krzywej kapitału i maksymalnego obsunięcia kapitału w porównaniu do portfela 60/40. Wyniki strategii DAA podane są w kolumnie „Twój portfel”.
Krzywa kapitału…
Maksymalne obsunięcie kapitału…
VAA-G12-T5-B4
Poniżej statystyki strategii VAA-G12-T5-B4 wraz wykresem krzywej kapitału i maksymalnego obsunięcia kapitału w porównaniu do portfela 60/40. Wyniki strategii DAA podane są w kolumnie „Twój portfel”.
Krzywa kapitału…
Maksymalne obsunięcie kapitału…
DAA-G12-T6-B2 vs VAA-G12-T5-B4
Następnie zestawiłem obydwie strategie na jednym wykresie w celu bezpośredniego porównania. Opcja bezpośredniego porównania strategii ze sobą nie jest dostępna w SPI. Jest tylko możliwość porównania strategii z benchmarkiem (60/40). Myślę, że taka funkcja byłaby przydatna i może postaram się to umożliwić w niedalekiej przyszłości.
Poniżej zestawienie obydwu strategii DAA vs VAA
Krzywa kapitału…
Maksymalne obsunięcie kapitału…
Wykorzystanie DAA w portfelach lewarowanych
W ramach strategii DAA stworzyłem kilka portfeli zawierających ETFy lewarowane x2 i x3. Wszystkie lewarowane portfele oparte są o canary assets (VWO i BND) oraz momentum relatywne na tych samych aktywach, które znajdują się w danym portfelu.
Poniżej w tabeli przedstawiłem, które ETFy z oryginalnej strategii zostały zastąpione przez ich lewarowane odpowiedniki.
Portfele DAA na blogu
Wszystkie opisane wersje portfeli DAA będą prowadzone w ramach tego bloga. Równocześnie ich wyniki historyczne dostępne są w SPI (Symulator Portfela Inwestycyjnego)
Poniżej znajdziesz wyniki portfeli DAA na dzień 29.09.2020. Aktualne wyniki dla wszystkich portfeli dostępne są w strefie Premium na specjalnej stronie dedykowanej strategii DAA.
Dodatkowo prowadzony będzie portfel oparty o fundusze ETF dostępne na rynku europejskim (UCITS).
Strategia DAA została dodana również do “kokpitu” RISK ON/OFF strategii TAA (Tactical Assets Allocation) w strefie Premium. Szczegółowe wyniki wszystkich portfeli wraz z aktualną alokacją będą również dostępne tylko dla subskrybentów. Portfel DAA-G12-T6-B2 będzie również dodany do reszty portfeli dostępnych z menu Portfele. Jeśli jeszcze nie masz dostępu do specjalnej strefy dla subskrybentów to zarejestruj się tutaj.
Poniżej możecie zobaczyć jak wygląda “kokpit” w strefie Premium. W szybki i prosty sposób sprawdzamy czy aktualnie strategie są w defensywie czy “cała na przód” 😁
Pozdrawiam i życzę tylko udanych inwestycji
Grzegorz
Hi Grzegorz ,
Wg moich obliczeń strategia DAA-G12-T6-B1 ( 60% udziału w portfelu ) na dzień dzisiejszy tj, 28.12.20 posiada status risk ON i powinna składać się z następujących europejskich ETF ( mbank ) :
1) SXR8 ( SPY )
2) SXRV ( Tech )
3) ZPRR ( Small )
4) DX2X ( Europe )
5) IS3N ( EM )
6) SXRS ( commodity )
Widziałem ,że wcześniej ok 1 h temu miała risk OFF ale się zmieniło na ON .
Kanary IS3N i ZPRC są dodatnie więc strategia ON ?
Proszę o info czy mój tok rozumowania jest prawidłowy i czy sa jakieś błędy .
Bardzo dziękuję za pomoc .
Adam
PS. zrobie jeszcze ćwiczenie z GFM-4 ( 40 % udziału )
Hej Adam,
Status risk on/off bierzemy z ostatniego dnia miesiąca. Ja na stronie Premium udostępniam taki status „live”, który może się zmieniać razem ze zmianami wyceny „canary assets” BND i VWO ale najważniejszy jest ten z ostatniego dnia miesiąca. Poza tym sygnały strategii oraz wybór ETFow do portfela bierzemy na podstawie aktywów wycenianych w USD i dla portfela EUR zastępujemy je ich odpowiednikiem UCITS.
Dziekuję za wyjasnienia . Jeszcze jedno pytanie w strategii Defensive ( DDA-G12-T6-B1 – 60% + i GFM-40% ) zdublowały sie 2 ETF -y : SXRV i IS3N . Czy zwiększamy udział w portfelu całkowitym tj. w tym przypadku będzie po 20% czy też wybieramy kolejny z najlepszych ? Chyba że coś mi się znowu pomieszało 🙂
Dzięki
Adam
dobre pytanie Adam,
W tym przypadku zwiększamy zaangażowanie do 20% na dany ETF
dziękuje , no to teraz musze znaleść zamienniki w mbank’u bo nie wszystkie są .
Pozdrawiam
Adam
Czy dobrze rozumiem, ze np w portfelu DAA G4-T3-B1 B1= przynajmniej jedno z dwoch canary assets ma ujemne momentum to 100% inwestujemy w aktywa bezpieczne?
Dokładnie tak.
Czy nie lepiej zastosować zamiast Vanguard Total Bond Market Index (BND) ETF na rynki rozwinięte. Dla mnie nie do końca zrozumiałe jest zastosowanie jako tak zwanego kanarka BND. Sam stosuję jako wskaźniki (bezpieczne\akcyjne) ETF na rynki rozwinięte, na rynki wschodzące oraz ETF na SP500( rynek amerykański). Co więcej stosuję sześciomiesięczne momentum składające się ze stóp zwrotu za jeden miesiąc, dwa miesiące, trzy miesiące i sześć miesięcy. Każdy wskaźnik dodatni odpowiada za 33% udział w portfelu.
Etf-y do portfela wybieram zaś korzystając z momentu trzymiesięcznego przy uwzględnieniu stóp zwrotów za 1, 2, 3 miesiące. Jest to jedna z moich kilku strategii( ta dopiero od kilku miesięcy)stosowana na funduszach InPzu.
Może Grzegorzu umiesz zasymulować jak by się zachowywała ta strategia w dłuższym terminie przy zastosowaniu Twoich etf-ów.
To tak na szybko.
Hej Romuald,
Mogę oczywiście zrobić szybki backtest w oparciu o ETFy ze strategii DAA.