Aktualizacja portfeli 12.2024 i podsumowanie roku
Kolejny, bardzo dobry rok dla rynków akcji amerykańskich. Indeks S&P500 (VOO) wzrósł o 24,98%, techniczny Nasdaq (QQQ) wzrósł o 25,58%. WIG20 (ETFBW20TR) zamkną rok ze stratą -1,65% wyrażoną w PLN (-5,76% w USD).
Zapraszam do zapoznania się z zestawieniem wyników strategii za 2024 rok.
Wyniki za ostatni miesiąc dla wybranych światowych klas aktywów.

Wyniki strategii za 2024 rok
Poniżej zamieściłem wyniki wszystkich strategii, które śledzę na blogu posegregowane wg najwyższej stopy zwrotu za cały 2024 rok.
Strategie oparte o ETFy notowane na rynku amerykańskim

Strategie oparte o ETFy UCITS notowane na rynku europejskim

Strategie oparte o ETFy notowane na rynku amerykańskim zawierające instrumenty lewarowane x2

Strategie oparte o ETFy UCITS notowane na rynku europejskim zawierające instrumenty lewarowane x2

Strategie oparte o ETFy notowane na rynku amerykańskim zawierające instrumenty lewarowane x3

Strategie oparte o ETFy UCITS notowane na rynku europejskim zawierające instrumenty lewarowane x3

Portfele ID oparte o ETFy notowane na rynku amerykańskim

Portfele ID oparte o ETFy UCITS notowane na rynku europejskim

Poniżej zamieszczam również zestawienie wyników portfeli pasywnych wycenianych w USD, które śledzę na blogu. Szczegółowe wyniki dostępne są tutaj.

Pozdrawiam i życzę wysokich stóp zwrotu w 2025 roku!
Grzegorz
Previous Post: Aktualizacja portfeli 11.2024
Next Post: Managed Futures – lek na całe zło?
Cześć, Twój formularz kontaktowy na stronie mi nie działa, więc napiszę tutaj. Czy tylko u mnie Twój plik „Twój Portfel Pasywny” dziwnie wylicza CAGR, gdy są dopłaty do portfela? Tu jest przykład: https://docs.google.com/spreadsheets/d/e/2PACX-1vTPkBZ6PV0Hkk4yLaOXzTJ_dMBxokcj8YUURYgS8Aoume1ZRebAFafO-v6wlUbWneNGrUP8X3OnXk9k/pubhtml
Hej Rafał,
Arkusz uwzględnia wpłaty jako przyrost kapitału i CAGR liczony jest w oparciu o sumę początkowa i końcowa. Rzeczywiście można by dodać opcję wyboru jak wpłaty mają być liczone. Postaram się to dodać przy następnej aktualizacji.
Dzięki za komentarz.
Arkusz został zaktualizowany. Opcja pomijania wpłat przy obliczaniu CAGR została dodana.
Gdy wybierzemy opcję, że wpłaty mają być pomijane to od końcowej wartości kapitału odejmowana jest suma wszystkich wpłat i ta kwota brana jest do obliczenia CAGR.
Cześć. Na połowie kapitału na IKE stosuje strategię GFM-4. Która strategia aktywna była by fajnym uzupełnieniem dla drugiej połowy portfela? Dzięki
Cześć Damian,
Oczywiście odpowiedź może być tylko jedna czyli „to zależy” 🙂
A zależy od celu jaki chcesz osiągnąć. Wyższa, teoretyczna stopa zwrotu przy wyższym ryzyku czy niższy zwrot i niższe ryzyko? Chcesz bardziej zdywersyfikować portfel czy może nie przeszkadza ci większa koncentracja? Akceptujesz, że ewentualne zlecenie będziesz czasami musiał wykonać w innym dniu niż koniec miesiąca (np. strategia SlowVIX) czy raczej wolisz spokój i chcesz zaglądać do portfela tylko raz w miesiącu. Dodatkowo niektóre strategie mniej nadają się do implementacji na rachunkach gdzie są dość wysokie koszty transakcyjne ze względu na znaczący obrót w strategii.
Polecam żebyś pobrał sobie arkusz google, gdzie są wyniki wszystkich strategii od 2000 roku i spróbował stworzyć sobie odpowiedni portfel. Link do arkusza wklejam poniżej (na początku jest krótka ankieta)
Symulator Portfela Inwestycyjnego
W razie pytań pisz do mnie na majla
Pozdrawiam
Grzegorz