VIX czyli Volatility Index (Indeks Zmienności) jest indeksem rynkowym, który odzwierciedla oczekiwania rynku co do 30-dniowej zmienności indeksu S&P500. Wartość indeksu w czasie rzeczywistym wyliczana jest na podstawie opcji call i put na indeks SPX. Do obliczeń brane są opcje w przedziale 37 a 23 dni przed wygaśnięciem co daje nam właśnie 30-dniową średnią. Jeśli interesują cię szczegóły obliczania indeksu VIX to zachęcam do zapoznania się z publikacją Chicago Board Options Exchange (CBOE), którą znajdziesz tutaj

W dalszej części przedstawię jak ja wykorzystuję VIX przy prowadzeniu swojego portfela i jak ten indeks może pomóc w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych.

Index VIX, źródło: stockcharts.com

Zmienność czyli co?

Jeśli mówimy o zmienności to należy wziąć pod uwagę, że indeks VIX opiera się o tzw zmienność implikowaną czyli inaczej zmienność oczekiwaną (prognozowaną). We wcześniejszym wpisie przy okazji omawiania współczynnika Sharpe’a poruszałem temat zmienności historycznej opartej na historycznych wynikach analizowanych strategii. Jeśli jeszcze nie zapoznałeś się z metodą obliczania zmienności historycznej to zapraszam do przeczytania tego wpisu.

Jak wykorzystać VIX w inwestowaniu?

Istnieje wiele strategii opartych o index VIX, jak również jest możliwość bezpośredniego spekulowania za pomocą kontraktów terminowych na ten index. Na rynku dostępne są również ETFy i ETNy za pomocą, których możemy spekulować na zmienności. Ale nie o tym chciałem pisać.😐 Mianowicie VIX może być również wykorzystywany podczas próby przewidywania przyszłych ruchów indeksu S&P500. Generalnie jest tak, że gdy zmienność rośnie to istnieje duże prawdopodobieństwo spadków a gdy zmienność jest na niskim poziomie to mamy do czynienia ze wzrostami na giełdzie. Dlatego też, VIX nazywany jest potocznie indeksem strachu.

VIX-Model jako generator sygnału wejścia i wyjścia z rynku

W tym miejscu chciałbym przedstawić metodę wykorzystania indeksu VIX przy podejmowaniu decyzji o inwestycji w ryzykowne aktywa takie jak akcyjne ETFy. VIX-Model w odróżnieniu od wcześniej przedstawianych strategi opiera się o dane dzienne co powoduje, że sygnał jest generowany po zakończeniu sesji każdego dnia. Mimo, że mogłoby się wydawać, iż strategia oparta na dziennym interwale powinna generować bardzo dużo sygnałów to VIX-Model w okresie testowym (04.2008 – 09.2020) wygenerował dokładnie 110 sygnałów (wliczając sygnał “ON” z dnia 15.09.2020). Biorąc pod uwagę, że przy każdym sygnale dokonujemy 2 transakcji (sprzedaż/kupno ETF akcyjny/ETF obligacyjny) co daje nam 220 transakcji w okresie 150 miesięcy czyli średnio około 1,5 transakcji na miesiąc. Czy to dużo czy mało? Moim zdaniem jak na dzienny interwał to mało ale oczywiście każdy musi sobie na to pytanie odpowiedzieć sam.

Sygnał

Sygnał strategii jest generowany każdego dnia po zakończeniu sesji w USA a ewentualne transakcje dokonywane są po cenie zamknięcia z dnia następnego. Jest to o tyle wygodne, że daje nam czas na przygotowanie zleceń i redukuje ewentualny stres wywołany szybką realizacją zlecenia w tym samym dniu😉 (Wykonanie zlecenia w tym samym dniu, w którym generowany jest sygnał dawało historycznie nieco lepsze wyniki i może być również stosowane. W takim przypadku bierzemy wartość sygnału 1godz przed zakończeniem sesji)

Poniżej przedstawiłem jak sygnał był generowany w przeszłości. Na tym samym wykresie naniosłem przebieg S&P500 wyrażonego za pomocą SPY. Niebieskie pola oznaczają, że model był poza rynkiem czyli w tym okresie trzymamy kapitał w gotówce albo inwestujemy w obligacje.

Sygnał VIX-Model

Portfele testowe

Aby sprawdzić jak model radził sobie w przeszłości stworzyłem 10 portfeli opartych na ETF-ach notowanych na rynku amerykańskim. Wykorzystałem również dostępność ETF-ów lewarowanych na S&P500 i NASDAQ 100 oraz długoterminowe obligacje.

Założenia:

  • Inwestujemy 100% kapitału za każdym razem w zależności od sygnału.
  • 100% akcje gdy VIX-Model daje sygnał ON
  • 100% obligacje lub gotówka gdy VIX-Model daje sygnał OFF
  • Transakcje dokonywane są po cenie zamknięcia z następnego dnia po wygenerowaniu sygnału
  • Podatki i koszty transakcji są pomijane
Portfele testowe
Wyniki portfeli przedstawione zostały w tabeli poniżej i są zaktualizowane na dzień 15.09.2020 27.08.2022. Jako benchmarki przyjąłem “czysty” SPY i QQQ (w tabeli jako B1 i B2)
Wyniki portfeli

Poniżej krzywa kapitału…

Krzywa kapitału - portfel SPY/IEF (skala logarytmiczna)

… i maksymalne obsunięcie kapitału

Max Drawdown - portfel SPY/IEF

Przyjrzyjmy się również jak wygląda zakres stóp zwrotu (dzienny)…

Wyniki dzienne - portfel SPY/IEF

… i miesięczny

Wyniki miesięczne - portfel SPY/IEF

Na koniec spójrzmy na jak wygląda miesięczny rozkład stopy zwrotu.

Rozkład wyników - portfel SPY/IEF

Patrząc na dystrybucję miesięcznych wyników widzimy, że większość miesięcy miała pozytywną stopę zwrotu. Dokładnie 115 ze 170 miesięcy miało dodatni wynik (68%). Skośność rozkładu jest pozytywna i wynosi 0,75. Pozytywna skośność rozkładu wskazuje, że możemy spodziewać się częstych niewielkich strat i kilku dużych zyskownych transakcji. 

Pozytywnie skośne rozkłady zysków z inwestycji są generalnie bardziej pożądane przez inwestorów, ponieważ istnieje pewne prawdopodobieństwo uzyskania ogromnych zysków, które mogą pokryć wszystkie częste małe straty.

Wnioski

Jak widać zastosowanie strategii VIX-Model do generowania sygnału wejścia i wyjścia z rynku sprawdziło się w każdym z 10 portfeli. Porównując portfel 1 (SPY/IEF) z benchmarkiem B1 widzimy, że wszystkie parametry są znacznie lepsze. Począwszy od CAGR a skończywszy na współczynniku Sharpe’a. Jednocześnie zmienność wyrażona odchyleniem standardowym jest na zadowalającym poziomie. 

VIX-Model może być on wykorzystany do inwestowania w bardziej ryzykowne instrumenty jak lewarowane ETFy. Portfele 3,4,8,9 i 10 opierają się o takie instrumenty i mogą być wykorzystane chociażby jako część całościowego portfela inwestycyjnego. Oczywiście wszystko zależy od apetytu na ryzyko indywidualnego inwestora oraz horyzontu inwestycyjnego.

VIX-Model - dostępność na blogu

Wybrane portfele wraz z aktualnym sygnałem modelu będą dostępne na blogu na specjalnie do tego przygotowanej stronie Premium. Wszystkich zainteresowanych dostępem do modelu proszę o rejestrację/subskrypcję, której  można dokonać przy próbie wejścia na stronę z głównego menu. Po rejestracji zostanie zagwarantowany dostęp do modelu. Jedynym “warunkiem” na dzień dzisiejszy aby otrzymać dostęp jest polecenie strony Inwestuj Długoterminowo innym osobom, które zapiszą się na newsletter lub subskrypcję Premium. Podczas rejestracji proszę o wypełnienie krótkiej ankiety, w której nowi subskrybenci muszą podać email osoby polecającej. 

Tak wiem, że każda osoba jest w stanie założyć kilka kont email i w konsekwencji zapisać się kilkukrotnie na newsletter ale liczę na waszą uczciwość i z góry dziękuję.

Ponadto na stronie Premium w przyszłości zostaną umieszczone inne strategie i portfele wraz z wynikami.

Pozdrawiam i życzę tylko udanych inwestycji,

Grzegorz

Subscribe
Powiadom o
guest

55 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Piotrek
Piotrek
4 lat temu

W końcu jakaś naprawde fajna strategia! Dziwię się, że nie ma komentarzy w ogóle. Jak na stronie fakt.pl jest informacja że jakiejś celebrytce pierś wysunęła się spod stanika to komentarzy setki 😅
Mam pytanie: sygnał został wygenerowany 15.09. na zamknięciu. I teraz transakcję robimy 16.09 tak? Ale jak zrobić 16.09 transakcję wg cen zamknięcia z 15.09, przecież 16.09 kurs otworzył się napewno w innym miejscu? 🤔
U jakiego brokera realizujesz strategię? Bo skoro średnio jest 1,5 transakcji w miesiącu, to daje jakieś 18 transakcji rocznie, co przy poziomie prowizji w BOŚ (0,29 %) daje nam 5,22 %. Więc może przy polskim browarze lepiej sprawdzi się gotówka zamiast obligacji? Z kolei z zagranicznym brokerem jak np. IB powstanie problem z rozliczeniem podatku. W DeGiro chyba przysyłają jakieś zestawienie, ale czy do tego brokera można mieć zaufanie…? 🤔
Aha, jakie są dokładnie warunki uczestnictwa w strefie Premium? Bo się zapisałem i widzę że nam dostęp, ale pisałeś coś o tym że trzeba komuś polecać i ten ktoś musi się u Ciebie też na coś zapisać…

Piotrek
Piotrek
4 lat temu

O, widzę że XTB ma fajne prowizje na rynki zagraniczne, 0,12 %. Być może wykorzystać mozna także certyfikaty turbo ing (są i na sp500 i na nasdaq i na obligacje długoterminowe USA), wtedy na GPW przez dm bps można handlować…

Piotrek
Piotrek
4 lat temu

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź

Lukasz
Lukasz
4 lat temu

A tak doprecyzowując – jakie konkretnie warunki muszą być spełnione aby system wygenerował sygnał?
Np. Czy VIX ma osiągnąć jakiś konkretny poziom? Czy operujemy na średnich kroczących?

pmazur01
pmazur01
4 lat temu

Jak zwykle nie bedzie prosto odwzorowac strategii ETFami dostepnymi w Europie. Znalazlem 2 etfy x2 dla indeksu SP500 i jeden lewarowany na obligacje 10 letnie ISIN LU1275254636

mazi04
mazi04
4 lat temu

Jak zwykle nie bedzie prosto odwzorować strategii ETFami dostępnymi w Europie. Znalazłem 2 etfy x2 dla indeksu SP500 i jeden lewarowany na obligacje 10 letnie – E570 -chociaż mocno odbiega wynikami od TMF

Piotrek
Piotrek
4 lat temu

Próbowałeś może testować tę strategię z zagraniem na spadki akcji w tych okresach, w których model nakazuje przejść do obligacji?

Piotrek
Piotrek
4 lat temu

Czy nie myślałeś o abonamencie dla subskrybentow, coś jak u Alberta „Longterma” Rokickiego?

Piotrek
Piotrek
Reply to  Grzegorz
4 lat temu

Dziękuję za odpowiedź.
Czy byłaby możliwość, abyś przedstawił wyniki tej strategii: 1) wg stanu na koniec lutego br.; 2) w latach 2002 – 2007?
Chodzi mi o to, że rewelacyjne wyniki w tym roku mocno zawyżają CAGR za cały okres i o to, że od 2009 roku był świetny czas dla akcji amerykańskich. Może to powodować zbyt optymistyczne prognozy na przyszłość, dlatego fajnie byłoby poznać te dwie informacje.
Z góry przepraszam za ciągłe zawracanie głowy kolejnymi pytaniami, ale po prostu nasuwają mi się kolejne refleksje nt. tej niewątpliwie świetnej strategii 🙂

Dejatod
Dejatod
4 lat temu

Trudno ocenić całą strategię jeśli moment wejścia/wyjścia jest opisany bardzo ogólnie jako: wychodzimy gdy VIX rośnie i wchodzimy gdy spada, bo co to tak naprawdę znaczy? Gdy porównujemy Close z Open z danego dnia – dostajemy mnóstwo sygnałów, gdy porównujemy Ref(Close,-1) z dzisiejszym Close jest równie źle i zjadają nas prowizje a wynik w obu przypadkach jest słaby i maxdd ogromny. Gdy natomiast zaczynamy w to angażować średnie kroczące to zaczyna mi to wyglądać na jakąś zabawę liczbami…chyba że jest za tym jakaś logika, której świadomie lub nie nie opisałeś.

Piotrek
Piotrek
4 lat temu

emu ostatni sygnał jest z 02.10 ?

Piotrek
Piotrek
4 lat temu

„Czemu”

Piotrek
Piotrek
4 lat temu

Dziękuję

Piotr Chodar
Piotr Chodar
4 lat temu

Mógłbyś jeszcze dodać SPXL/TLT

salvus
salvus
4 lat temu

Cześć Grzegorz, dzięki za ciekawą strategię. Czy testy z wykonywaniem transakcji po cenie otwarcia następnego dnia po sygnale zmieniąją istotnie wyniki? Na jak duże szacujesz ryzyko dofitowania wyników do przeszłości? Tzn. ile parametrów ma strategia, które musiałeś dopasować?

salvus
salvus
Reply to  Grzegorz
4 lat temu

Ok rozumiem, dzięki za odpowiedź i pozdrawiam.

Piotrek
Piotrek
3 lat temu

Ciekawe byłoby przestestowanie, jak wyglądałyby wyniki strategii, gdyby zamiast inwestować w NASDAQ lub SP500, inwestować w ETF na rynki rozwinięte i wschodzące w jakichś proporcjach. Być może korelacja pomiędzy giełdami, zwłaszcza w czasie trybu risk OFF, okazałaby się na tyle duża, że strategia dalaby porównywalne wyniki do oryginalnej, a uniknęlibyśmy nadmiernej ekspozycji na $

Piotrek
Piotrek
Reply to  Grzegorz
3 lat temu

Bardzo dziękuję 🙂

Piotrek
Piotrek
Reply to  Grzegorz
3 lat temu

OK, serdeczne dzięki! 😃

Piotrek
Piotrek
3 lat temu

Przepraszam za zawracanie głowy, ale czy możliwe byłoby podanie oprócz wielkosci maksymalnego obsuniecia kapitału także maksymalnego czasu obsunięcia?

Piotrek
Piotrek
Reply to  Grzegorz
3 lat temu

Bardzo dziękuję

Piotrek
Piotrek
Reply to  Grzegorz
3 lat temu

Rewelacyjne wyniki, w każdym przypadku obsunięcie nie przekracza jednego roku! 😃

Piotrek
Piotrek
2 lat temu

Tak sobie jeszcze pomyślałem, czy testy uwzględniają spready? 🤔

Piotrek
Piotrek
2 lat temu

Dzięki 🙂

Piotrek
Piotrek
2 lat temu

A sygnał na 24.12? Dziś zdaje się też będzie handel (do 19.00 naszego czasu), a sygnały na stronie są z dn. 22.12 i 23.12 …

Piotrek
Piotrek
2 lat temu

Czyli jednak dziś dzień bez handlu był? 🤔

Piotrek
Piotrek
2 lat temu

Coś kiepściutko z tym modelem ostatnio, od końca listopada obsunięcie jest już prawie takie, jak maksymalne obsunięcia z testów… 😕

Piotrek
Piotrek
Reply to  Grzegorz
2 lat temu

Dziękuję bardzo za info i za maila. W takich okresach jak teraz widać dopiero jak na dłoni, że inwestowanie oparte na algorytmach usuwa emocje z procesu decyzyjnego, jednakże niestety nadal są one obecne w psychice inwestora (gracza)… W połowie listopada czułem, że coś za dobrze idzie ta strategia 😁

Piotrek
Piotrek
2 lat temu

Czy ten model kiedykolwiek jeszcze wygeneruje poprawny sygnał? 😂🙈

Piotrek
Piotrek
2 lat temu

No tak rzeczywiście musi być. A co tam, dziś Wall Street bez handlu bo ostatni sygnał na 18.02 jest widzę? 🤔

Piotrek
Piotrek
2 lat temu

Mam pytanie, bo wpadł mi do głowy pewien pomysł. Myślałeś może o przetestowaniu tej strategii z użyciem dodatkowo sygnałów że strategii GFM lub The One? W sensie, że najpierw sprawdzalibysmy, czy na dany miesiąc jest risk on/off z ktorejs z tych strategii i jeśli risk off, to jesteśmy w obligacjach, a jeśli risk on, to wtedy dopiero w danym miesiącu przechodzimy do sygnałów generowanych przez VIX Model?

Piotrek
Piotrek
Reply to  Grzegorz
2 lat temu

I co tam, nie dało się przetestować strategii przy takich założeniach? 🤔

Piotrek
Piotrek
2 lat temu

OK 🙂

Piotrek
Piotrek
2 lat temu

Dziękuję bardzo

Wypełnij ankietę inwestora i zdobądź dostęp do Symulatora Portfela Inwestycyjnego!