Ponownie rynki akcji zakończyły miesiąc z pozytywnym wynikiem. S&P500 zyskał 0,67% a pozostała część rynków (VEU) zyskała 3,17% dzięki między innymi bardzo dobrym wynikiem rynków europejskich (VGK) 4,45%. Value poradziło sobie lepiej niż Momentum i skończyło miesiąc z 2,92% wynikiem.  

Wartym odnotowania jest fakt zmiany alokacji w strategii GEM, która z definicji bardzo wolno reaguje na wszelkiego rodzaju zmiany na rynku (średnio 1,3 transakcji rocznie licząc od 1926 roku wg #ST). Od następnego miesiąca strategia ulokowana jest w All World ex-US.

Wyniki wybranych klas aktywów

Poniżej prezentowane są wyniki za miesiąc maj 2021 tylko dla wybranych strategii z tych dostępnych na blogu. Szczegółowe wyniki wraz z aktualną alokacją aktywów dla wszystkich portfeli/strategii dostępne są w zakładce Premium.

Portfele oparte o ETF-y notowane w Europie (UCITS)

Portfele oparte o ETF-y notowane w Stanach Zjednoczonych

Aktualna alokacja dla poszczególnych strategii dostępna jest w zakładce Portfele w menu głównym. Strategia GFM, DAA, VIX-Model, The One oraz Portfele ID dostępne są w zakładce Premium.

Pozdrawiam i życzę tylko udanych inwestycji!

Grzegorz

2 comments add your comment

 1. Cześć.

  Tak z ciekawości, porównywałeś może kiedyś te same portfele biorąc pod uwagę innych „dostawców” danej klasy ETF’ów? Np. ETF ukierunkowany na rynki wchodzące Vanguarda (VWO) i BlackRock (EEM). Niby ta sama klasa aktywów, a jednak jedne uwzględniają także np Koreę Południową jako Emerging Market, co pewnie ma pewien wpływ na stopę zwrotu. Także AGG i BND nie są identyczne, a oba są np. wspominane przez Kellera w jego pracy o Defensive Asset Allocation. Patrzyłeś może jak zamiana BND na AGG oraz VWO na EEM ma wpływ na wyniki oraz na sygnały risk-on/off.

  Pozdrawiam

  • Hej Przemek,
   Tak sprawdzałem to. Zastąpienie VWO przez EEM nie wpływa znacznie na wynik. Różnice -0,4% do +0,3% CAGR za ostatnie 21lat w zależności od strategii.

   Zastąpienie BND przez AGG to CAGR niższy między 0,5 – 0,9% w zależności od strategii. Czyli tu mamy ewidentne pogorszenie wyników.

   Pozdrawiam
   G.

Leave a comment

Symulator Portfela Inwestycyjnego

Wypełnij ankietę inwestora i zdobądź dostęp do
Symulatora Portfela Inwestycyjnego!