Inwestowanie dla leniwych

Jak nazwać kogoś kto nic nie robi a i tak osiąga zadowalające wyniki czy to w pracy, szkole czy ogólnie w życiu? Jedni nazwali by tak osobę szczęściarzem a inni geniuszem. Ale są też tacy co powiedzą, że to po prostu leń 😉 Tak też sprawa wygląda w przypadku strategii inwestowania, którą zamierzam przedstawić w tym wpisie.  Nie wymaga ona dużego nakładu sił a efekty mogą spełnić oczekiwania wielu inwestorów. Mowa tu o strategii Buy & Hold czyli zwyczajnie kup i trzymaj. Czyli strategia inwestowania dla leniwych… i nie tylko.

 Czy jest to takie proste na jakie wygląda? Dowiesz się czytając poniższy tekst.

Jak już wcześniej wspominałem we wcześniejszych wpisach większość inwestorów, wliczając w to również tych instytucjonalnych, osiąga gorsze wyniki niż index giełdowy S&P500 czy inne światowe indeksy giełdowe. Dlaczego więc wciąż próbujemy być lepsi i «bijemy” się z rynkiem? Wynika to z przeświadczenia, że te statystyki nas nie dotyczą i wierzymy w to, że tym razem nam się uda. W wielu przypadkach wygląda to jak gra w totolotka. Kupujemy los (akcję spółki) z nadzieją, że tym razem nam się poszczęści (cena spółki wzrośnie) i odbierzemy nagrodę (sprzedamy akcję drożej). Lecz wiadomo ile statystycznie osób wygrywa w totolotka 😉

Wybieranie pojedynczych spółek do portfela jest bardzo trudne. Wymaga poświęcenia dużej ilości czasu na analizę, zbieranie informacji i śledzenie komunikatów. Dodatkowo musimy pamiętać, że po drugiej stronie mamy za przeciwnika ludzi, którzy zajmują inwestowaniem w pełnym wymiarze godzin. Jest to ich praca i starają się ze wszystkich sił aby wykonać ją jak najlepiej (przynajmniej niektórzy) 😉. I jak teraz wygląda ktoś kto ma ograniczony czas, inną pracę (niezwiązaną z inwestowaniem)? Czy nadal ma szansę wygrać z rynkiem?

Ray Dalio, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie ma bardzo trafne powiedzenie na temat walki z rynkiem. Porównuje on inwestowanie na rynku akcyjnym do gry w pokera.

Ray Dalio użył mnóstwo czasu i pieniędzy żeby być pewnym, że to nie on w tej grze będzie frajerem. Między innymi z takimi przeciwnikami przyjdzie ci się zmierzyć w tej Grze o Tron grze o zyski .😉

Co zatem? Jak zminimalizować ryzyko utraty kapitału? Co zrobić aby w długim terminie zwiększyć szanse na wygraną?

Rozwiązaniem dla tych inwestorów, którzy nie chcą się bawić w przewidywanie  przyszłych ruchów cen akcji jest zastosowanie strategii buy and hold. W bardzo dużym skrócie polega ona na tym, że kupujemy jakieś aktywa na zawsze. Nie próbujemy przewidywać w jakim kierunku podąży rynek. Nie kierujemy się wypowiedziami ekspertów. Po prostu kupujemy i…nic. Trzymamy! (nie tak do końca trzymamy ale o tym przeczytasz w dalszej części)

Najbardziej popularną wersją portfela B&H jest ta, która rekomenduje zainwestowanie 60% kapitału w akcje i 40% kapitału w obligacje. Poniżej przedstawiam jak wygląda historyczna stopa zwrotu dla różnych wariantów portfela dla rynku amerykańskiego. Dane zaczerpnąłem ze strony vanguard.com.

Jak widać na powyższych grafikach inwestor, który postanowił zainwestować 100% swojego kapitału w obligacje USA 1926 roku mógłby oczekiwać średniorocznej stopy zwrotu na poziomie 5,33%. Po przeciwnej stronie mamy inwestycję 100% kapitału w rynek akcji co powinno dać stopę zwrotu na poziomie 10,29% rocznie. Jednym z kluczowych czynników jest w takim razie poziom ryzyka jaki jesteśmy w stanie zaakceptować. Patrząc na to jak wyglądał najgorszy rok w wykonaniu obu wariantów, to śmiem twierdzić, że nie wielu z nas byłoby wstanie patrzeć jak nasz kapitał topnieje o -30%, -40% czy -50% i więcej.

Dlatego też rekomendowana waga poszczególnych klas aktywów w takim portfelu wynosi 60% akcje i 40%. Wagę poszczególnych aktywów akcje vs obligacje możemy sobie dobrać w zależności od ryzyka, celu inwestycji czy też horyzontu czasowego.

Czy istnieją jakieś inne warianty B&H?

Istnieje dużo więcej wersji „leniwych portfeli” niż standardowa 60/40. Kluczowe jest takie dobranie aktywów aby były one jak najmniej skorelowane i żeby portfel radził sobie w każdej sytuacji rynkowej. Jedną z moich ulubionych jest ta proponowana przez wspomnianego wcześniej Raya Dalio. Sugeruje on zastosowanie następujących aktywów, nazywając swój portfel All Weather czyli portfel na każda pogodę. 

Portfel All Weather z podziałem na klasy aktywów:

  1. Szeroki rynek akcji USA (30%)
  2. Obligacje długoterminowe USA (40%)
  3. Obligacje średnioterminowe USA (15%)
  4. Surowce (7,5%)
  5. Złoto (7,5%)

Czy wystarczy kupić i nic nie robić?

Odpowiadając wprost na to pytanie. Nie. Nie wystarczy kupić i czekać jak kapitał rośnie. Jak się można spodziewać w różnych okresach koniunktury gospodarczej poszczególne aktywa zachowują się różnie. Jedne rosną bardziej drugie więcej spadają. Aby strategia mogła działać należy co jakiś czas zaprowadzić równowagę w naszym portfelu. Na czym to polega? Najlepiej jak ustalimy sobie jakieś minimalne i maksymalne wartości odchylenia od założonej wagi poszczególnych aktywów. Może to być wartość bezwzględna lub względna od założonego poziomu.

Weźmy np. portfel 60/40. Zakładając wartość bezwzględną odchylenia na poziomie 5%. Dokonamy operacji równoważenia portfela w przypadku gdy wartość akcji w portfelu przekroczy 65% lub spadnie poniżej 55%. W przypadku zastosowania wartości względnej na poziomie +/-25% dokonamy równoważenia gdy wartość akcji w portfelu wzrośnie do poziomu 75% lub spadnie poniżej 45%.

Ja używam różnych rozwiązań w zależności od początkowej wartości danego aktywa w portfelu. I tak dla aktywów, których początkowa wartość wynosi 20% i więcej używam wartości bezwzględnej +/-5%. Natomiast aktywa z początkową wagą 20% i mniej zostaną zrównoważone gdy przekroczą +/-25% wartości względnej. To wszystko po to aby nie dopuścić do sytuacji, że jakiś składnik portfela będzie przeważał i założenia strategii będą się nam „rozjeżdżały”.

Jak często dokonywać równoważenia portfela? Z reguły raz w roku wydaje się rozsądne ale nic nie stoi na przeszkodzie żeby robić to częściej (co 6 miesięcy) lub rzadziej (co 2 lata). Wszystko zależy od wybranego składu portfela i naszych preferencji.

Backtesting, czyli jak portfel radził sobie w przeszłości

Postanowiłem sprawdzić jak portfel All Weather radził sobie w przeszłości w porównaniu z typowym portfelem 60/40. Do testów posłużyłem się następującymi ETF-ami dostępnymi na światowych rynkach.

Założenia modelu:
  1. Okres testowy 01.2008 – 12.2019 (razem 12 lat)
  2. Dywidendy są reinwestowane
  3. Coroczny rebalancing portfela
  4. Podatki i koszty transakcji są pomijane
  5. Wyniki nie uwzględniają wpływu inflacji

Porównałem ze sobą w sumie trzy portfele. Ten trzeci 60/40 2 wybrałem aby sprawdzić jak zachowa się standardowy portfel z tymi samymi ETFami obligacyjnymi co All Weather. Różnica polega na tym, że BND ma ekspozycje na cały rynek obligacji wliczając obligacje korporacyjne i krótkoterminowe obligacje rządowe a TLT i IEF to tylko obligacje rządu amerykańskiego.

Wynik testu przedstawiam w tabeli poniżej

Wnioski:
  1. CAGR dla portfela 60/40 2 nieznacznie wyższa od pozostałych
  2. Zdecydowanie niższa wartość Max.Drawdown dla portfela All Weather
  3. Najgorszy roczny wynik dla portfela All Weather jest zdecydowanie najlepszym wynikiem na tle pozostałych portfeli.
  4. Współczynnik Sharpe’e wyższy dla portfela All Weather w stosunku do standardowego 60/40

Moim zdaniem portfel All Weather wypada zdecydowanie lepiej ze względu na wartość maksymalnego obsunięcia kapitału i niższe odchylenie standardowe. To oznacza, że teoretycznie możemy spodziewać się mniejszych wahań wartości portfela. Ja wolę spać spokojnie gdy na morzu jest sztorm.

Poniżej roczne stopy zwrotu z całego okresu testowego wraz z wykresem wielkości kapitału (skala logarytmiczna).

Zmiana wartości kapitału w czasie

Jak zbudować portfel All Weather opierając się na dostępnych ETF-ach w polskich biurach maklerskich?

Posługując się ofertą domu maklerskiego mBank stworzyłem listę ETFów, które mogą być użyte do stworzenia portfela All Weather. Oczywiście każdy może mieć dostęp do innych ETFów i złożyć portfel wg własnych upodobań. Zapraszam do przedstawiania swoich propozycji w komentarzach.

W skład mojego portfela All Weather będą wchodziły następujące ETFy

Założenia portfela:
  1. Portfel startuje 03.01.2020 (piątek)
  2. Wszystkie transakcje dokonywane są po cenach zamknięcia z dnia rebalancingu
  3. Podatki są pomijane
  4. Raz w roku robimy rebalancing portfela
  5. Prowizje od zleceń są pomijane

Portfel będzie aktualizowany w ramach strony inwestujdlugoterminowo.pl

Pozdrawiam i życzę tylko udanych inwestycji!

Grzegorz

Subscribe
Powiadom o
guest

9 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Julian
Julian
4 lat temu

Super, Grzegorz, że wziąłeś się za taki eksperyment! Brakuje porządnych stron z tego typu strategiami w PL. Szczególnie, że urealniasz je do naszych możliwości (ucits). Dane portfeli uzupełniasz ręcznie?
Konsekwencji i wytrwałości życzę!

Julian
Julian
Reply to  Grzegorz
4 lat temu

Super. Ręczne wklepywanie na pewno jest bardziej absorbujące. Ciekaw jestem danych strategii aktywnych GTAA za 30.05. Wrzuć je proszę w wolnej chwili na stronę 😉 Będę bacznym obserwatorem tych portfeli, bo sam miałem zamiar je zaimplementować, ale zawsze brakowało mi do tego zacięcia i czasu. Ty je znalazłeś – szacun 🙂

Adam
Adam
3 lat temu

Jestem pod wrażeniem strony i treści merytorycznej . Good job !
Kilka razy myślałem o portfelu All Weather , jestem ciekaw jak się zachowuje / może zachować w przypadku zastosowania udziału EDO ( obligacje skarbowe PL 10 letnie ) w wysokości 55% portfela zamiast iShares’ów ISO4 i IUSM . W ciągu ostatnich 8 lat EDO CAGR dał ok 4 % stałego dochodu co pozytywnie wpływa na psychikę podczas spadków na giełdzie .
Np.
EDO – 55%
SPY5 – 30%
SXRS -7,5%
4GLD – 7,5%

Dziękuję za feedback 🙂
Adam

Adam
Adam
3 lat temu

Hi Grzegorz ,
Dziękuję za opinię 🙂 Obecnie pilnie studiuję Twój blog w poszukiwaniu odpowiedniej dla mnie strategii.
Słabo znoszę spadki i dodatkowo bez odpowiedniej strategii na te okresy zostaję wyłącznie z moją psychiką która w okresie zagrożenia na rynku włącza instynkt jaskiniowca krzycząc ; Uciekaj !
Dlatego tak ważna jest dla mnie odpowiednia strategia aby mnie przeprowadzić przez te okresy .
Chociazby dzisiaj Alibaba , w czwartek spadła -13% , w ciągu miesiąca to juz prawie -30% a dzisiaj w HK juz – 9% . Fundamenty super , ;lepsze od Amazon no ale CCP wprowadza śledztwo antymonopolowe itp.
Wszystko to sprowadza mnie aby cały portfel oprzeć na ETF’ach i lepiej spać 😉
Pozdrawiam
Adam

Adam
Adam
3 lat temu

Dzięki ! jesteśmy w kontakcie . W chwili obecnej mam ok 13 ETF głównie tematycznych na zasadzie sklepu z cukierkami i 8 akcji . Planuję to wszystko zapakować w nowy portfel aby nadać temu jakiś sens i trzymać się obranej strategii .
br, Adam

Wypełnij ankietę inwestora i zdobądź dostęp do Symulatora Portfela Inwestycyjnego!