W ostatnim czasie dostaję wiele pytań dotyczących wyboru odpowiedniej strategii do własnego portfela inwestycyjnego. W związku z tym postanowiłem stworzyć portfele oparte o najlepsze modele TAA dostępne na blogu. Pod uwagę wziąłem historyczną stopę zwrotu generowaną przez strategię, maksymalne obsunięcie kapitału jak również wysokość ryzyka inwestycyjnego. Założeniem było stworzenie multi strategii łatwych w realizacji i nie wymagających poświęcenia dużej ilości czasu aby móc je realnie zastosować. Każdy portfel różni się poziomem ryzyka, który może być kluczowy w podejmowaniu decyzji o zastosowaniu danego rozwiązania w rzeczywistości. Każdy inwestor ma inny cel i horyzont inwestycyjny. Jedna osoba inwestuje z myślą o emeryturze inna już jest na emeryturze i oczywiście ich profil ryzyka będzie zupełnie inny.

Portfel "Defensive"

Jest to portfel charakteryzujący się niską zmiennością i niskim maksymalnym obsunięciem kapitału i co za tym idzie również najniższą ze wszystkich portfeli historyczną stopą zwrotu. No ale coś za coś. Zmniejszamy ryzyko ale też okazję na potencjalnie wyższe zyski. Skład portfela defensywnego wygląda następująco:

Strategia DAA została szczegółowo opisana tutaj. W wersji DAA-G12-T6-B1 inwestujemy w 6 najlepszych ETF-ów z 12 dostępnych. Oznacza to, że 60% zaangażowania dzielimy proporcjonalnie na każdy z 6 aktywów.

Strategię GFM opisywałem w tym artykule. Wersja GFM-4 oznacza, że inwestujemy w 4 najlepsze ETFy z 14 możliwych. W tym przypadku dzielimy 40% zaangażowania na 4 co daje nam 10% wartości portfela na każdy ETF. 

W sumie inwestujemy w 10 ETF-ów choć czasami może się zdarzyć, że obie strategie „wskażą” ten sam ETF. Zmiany w portfelu dokonujemy na koniec każdego miesiąca przez co czas poświęcony na śledzenie strategii jest zredukowany do potrzebnego minimum. 

Portfel "Standard"

Portfel Standard składa się również z dwóch strategii lecz w przypadku strategii DAA wybrałem trochę bardziej skoncentrowany i agresywny wariant czyli DAA-G4-T1-B1 oraz zwiększyłem alokację w GFM-4 do 80%. Skład portfela defensywnego wygląda następująco:

W strategii DAA-G4-T1-B1 inwestujemy w 1 najlepszy ETF z 4 możliwych i lokujemy 20% całego portfela. Pozostałe 80% inwestujemy w 4 ETF-y z strategii GFM-4 (20% na każdy). W sumie maksymalnie w portfelu możemy mieć 5 instrumentów choć może się zdarzyć, że będzie ich mniej ponieważ w strategii DAA-G4-T1-B1 występują 3 aktywa wspólne dla strategii GFM.

Portfel "Offensive"

Portfel Offensive jest podobny pod względem wyników za ostatnie 20lat do portfela Standard. Różnica polega na dodaniu do portfela strategii VIX-Model. Skład portfela wygląda następująco:

W portfelu Offensive umieściłem strategię VIX-Model z ekspozycją na średnie spółki z giełdy amerykańskiej (mid-cap) oraz ekspozycją na indeks S&P500 i Nasdaq-100. W sumie maksymalnie w portfelu będziemy mieli 8 ETF-ów z czego 30% w strategii VIX-Model oraz 70% w strategii GFM-5. Wersja GFM-5 oznacza że inwestujemy jednocześnie w 5 najlepszych aktywów w danym miesiącu przeznaczając 14% (70%/5) kapitału na każdy z nich.

Pamiętajmy, że VIX-Model jest strategią opartą o interwał dzienny co oznacza, że sygnał może być wygenerowany na każdej sesji a ewentualną transakcję dokonujemy tego samego dnia lub w dniu następnym. Więcej o VIX-Model znajdziesz tutaj.

Portfel "Aggressive"

Portfel Aggressive jest pierwszą wersją portfela gdzie zastosujemy ETF z dźwignią. Zastosowanie ETF-ów lewarowanych w strategii VIX-Model dawało bardzo dobre wyniki ale powodowało, iż zmienność oraz max drawdown były dość wysokie. Dlatego połączenie takiej wersji ze strategią GFM powoduje obniżenie ryzyka przy jednoczesnym zachowaniu przyzwoitej stopy zwrotu. Skład portfela Aggressive wygląda następująco:

W portfelu Aggressive 30% lokujemy w strategię VIX-Model a pozostałe 70% w strategię GFM-5. W sumie maksymalnie możemy mieć w portfelu 6 różnych ETF-ów.

Portfel "Extreme"

W tym portfelu stawiamy na maksymalizację stopy zwrotu przy jednoczesnej umiarkowanej redukcji ryzyka. Nie jest to portfel dla każdego inwestora i ktoś kto zdecyduje się na jego odwzorowanie musi się liczyć z dużą zmiennością. W zamian powinniśmy oczekiwać wyższej, niż w przypadku poprzednich portfeli, stopy zwrotu. Skład portfela Extreme wygląda następująco:

W tym portfelu wszystkie strategie opierają się o ETF-y lewarowane z podwójną dźwignią, gdzie 30% stanowi VIX-model z podziałem na 3 różne ETF-y, 40% to strategia GFM-L2-4 i 30% jedna z wersji strategii L2-DAA-G12-T2-B1. 

W strategii GFM-L2-4 inwestujemy w sumie 4 aktywa z 14 możliwych. Z tych 14 różnych ETF-ów tylko 4 są lewarowane (QLD, UWM, URE i UGL). W strategii L2-DAA-G12-T2-B1 z 12 możliwych do zainwestowania aktywów również tylko 4 są lewarowane (SSO, QLD, UWM i URE). Nie zmienia to jednak faktu, że w pewnym przypadku nasz portfel może być zainwestowany 100% w aktywa lewarowane co oznacza, że tak naprawdę zmienność takiego portfela może być bardzo wysoka i zarówno potencjalne zyski jaki i straty będą wyższe w tym czasie od takiego samego portfela bez instrumentów lewarowanych. To oznacza, że portfel Extreme jest odpowiedni dla inwestora z dużą tolerancją zmienności i co za tym idzie również ryzyka.

Portfel "Crazy"

Aby osiągnąć wysoką stopę zwrotu musimy zastosować instrumenty z najwyższą dostępną dźwignią x3. W tym portfelu stosujemy strategię VIX-Model, GFM oraz DAA. Wszystkie trzy strategie występują w wariancie w którym inwestujemy część portfela w lewarowane instrumenty. Od razu zaznaczam, że jest nie jest to portfel dla wszystkich a w szczególności dla początkujących inwestorów. Wartość takiego portfela potrafi zmieniać się bardzo szybko w obu kierunkach choć nie jest to zmienność jak na niektórych spółkach giełdowych. Na przykład maksymalny wzrost wartości takiego portfela w przeszłości w jednym miesiącu wyniósł 20,85% a maksymalna miesięczna strata wyniosła -16,29%. Czy to dużo, czy mało niech każdy sobie sam odpowie na takie pytanie. Skład portfela Crazy wygląda następująco:

Wyniki historyczne

Wyniki i charakterystyki portfeli za okres od 01.01.2000 do 30.10.2020 w porównaniu do benchmarku 60% akcje/40% obligacje.

Wyniki i charakterystyki portfeli ID za okres 01.01.2000-30.10.2020

Historyczna krzywa kapitału

Krzywa kapitału portfeli ID

Maksymalne obsunięcie kapitału

Max DD portfeli ID

Odwzorowanie portfeli na ETF-ach dostępnych na giełdach europejskich

Wielu inwestorów nie posiada dostępu do instrumentów notowanych na giełdzie amerykańskiej w związku z czym zmuszeni są do szukania alternatywy na europejskim parkiecie. Jak wiadomo większość strategii prezentowanych na blogu jest możliwa do zastosowania na ETF-ach UCITS. Tak też jest w przypadku prezentowanych portfeli „Defensive”, „Standard”, „Offensive” i „Aggressive”. Niestety w przypadku portfeli “Extreme” i “Crazy” jest to niemożliwe ze względu na brak ETF-ów z lewarem x2 i x3 notowanych na giełdach europejskich. Dla osób z wysokim apetytem na ryzyko, oczekujących wyższych stóp zwrotu niż te prezentowane w portfelu Aggressive jedyną możliwością aby to osiągnąć, posługując się ETF-ami UCITS, jest zwiększenie ekspozycji na strategię VIX-Model z podwójną dźwignią kosztem innych strategii w portfelu. Nie jest to do końca optymalne rozwiązanie ze względu na zwiększone ryzyko.

Aktualizacja portfeli w czasie rzeczywistym

Opisane powyżej portfele będą aktualizowane na bieżąco na blogu. Szczegółowe dane będą publikowane na specjalnie do tego stworzonej stronie w strefie Premium. Każdy zarejestrowany subskrybent będzie otrzymywał ode mnie email w przypadku gdy zajdzie potrzeba dokonania zmian w portfelach. Poniżej przedstawiam jak taka informacja będzie wyglądała na przykładzie portfela Standard.

Skład portfela dla rynku europejskiego na miesiąc grudzień 2020

Skład portfela dla rynku amerykańskiego na miesiąc grudzień 2020

Poniżej tabela zawierająca aktualne wyniki za ostatnie 12 miesięcy na dzień 15.12.2020

Wyniki portfeli z rynku amerykańskiego za ostatnie 12 miesięcy na dzień 15.12.2020
Wyniki portfeli z rynku europejskiego za ostatnie 12 miesięcy na dzień 15.12.2020

Pozdrawiam,

Grzegorz

15 comments add your comment

  1. Super pomysł z tymi portfelami. Robisz naprawdę wspaniałą robotę! ??

  2. Korzystając z europejskich ETF można też mieć 3 dźwignię na Nasdaq, DM BOŚ ma tu etfa od WisdomTree

    • Hej Piotrek,
      ja sprawdzałem na justETF.com i tam nie widzę nic z lewarem większym niż x2. Ale masz rację w DM BOŚ jest. Pytanie jak płynny jest to instrument.

  3. Hi Grzegorz ,
    W portfelu ID Defensive znalazł się DBXJ ( MSCI Japan ) który chyba ma mniejsze momentum niż SXRS ( Div. Commodity SWAP ) Czyżbym gdzieś popełnił błąd w wyliczeniach lub jest jakiś inny powód jego umieszenia zamiast zdywersyfikowanych surowców które oprócz lepszego rankingu wydaja mi się lepszym dopełnieniem defensywnego portfela w najbliższych latach ?
    Pozdrawiam
    Adam

    • hej Adam,
      DBXJ znajduje się w portfelu ponieważ jego odpowiednik z amerykańskiej giełdy EWJ miał wyższe „breadth momentum” niż GSG (SXRS dla UCITS). Aktualnie breadth momentum dla EWJ wynosi 36,11% a GSG 25,88%

  4. Hej Grzegorz ,

    Inwestuję poprzez rachunek w mbank , czy mógłbyś pomóc z wybraniem odpowiedników do do portfela Defensive ? Wg mnie mogłoby to wyglądać tak ( pierwsza kolumna zamiennik mbank ) :
    SPY4 – XRSM – 10%
    XMEU – DBXA – 10%
    NDXEX- SXRV – 20%
    XMK9 – DBXJ – 10%
    ISN3 – ISN3 – 20%
    SPY5 – SXR8 – 10%
    XCS6 – XCS6 -10%
    QDVA – QDVA – 10%

    Rozumiem że kanarki to IS3N i ZPRC czy tez oryginalne VWO i BND ?

    I jeszcze jeden zamiennik z Standard na IQQ0 z mbank to co mogłoby być ?

    Serdecznie dziękuje za pomoc

    Adam

    • Hej Adam,
      1. Zamiast XMK9 zastosuj XMJP. XMK9 ma wyższą opłatę za zarządzanie i jest dodatkowo zabezpieczony walutowo do EUR względem japońskiego jena.
      2. Zamiast SPY5 zastosuj VUSA. SPY5 jest notowany w dolarach a reszta twoich ETFow jest w euro. Lepiej jak cała strategia jest w jednej walucie. Na mojej liście do zrobienia jest przetestowanie strategii multiwalutowej dla kont prowadzonych w PLN, które i tak wymagają każdorazowego przewalutowania przy kupnie/sprzedaży. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest otwarcie walutowego rachunku maklerskiego.
      3. Reszta walorów jest bardzo dobrze dobrana.
      4. Tak canary assets to oryginalnie VWO i BND
      5. IQQ0 jest dostępny w mBank

      W najbliższych dniach postaram się stworzyć listę ETF dostosowaną do konkretnych rachunków maklerskich (mBank, BOS, XTB, DEGIRO i może coś jeszcze jak będzie potrzeba)

  5. Hi Grzegorz ,
    Bardzo Ci dziękuję za pomoc . jestem przygotowany aby odpalić strategię Defensive od nowego roku i monitorować performance .Mam nadzieję na dalszą współpracę i pomoc z Twojej strony .
    Zyczę dużo zdrowia i sukcesów w nadchodzącym roku .

    Adam

  6. Świetne pomysły na portfel. Fajnie byłoby przedstawić jeszcze jeden portfel, nazwijmy go tak roboczo, extreme/crazy UCITS, po 25 %:NASADAQ lev3 (tu BOŚ ma etfa od WisdomTree) i TLT, SP&500 lev2 i TLT, GFM – 3 (ewentualnie 4 albo 5) bez lewara i The One bez lewara. Ewentualnie proporcje mogłyby być trochę inne: pierwsze dwie strategie po 20 % a GFM i The One po 30 % (bardziej bezpiecznie i trochę mniejsza korelacja strategii.

    • Hej Piotrek,
      Oczywiście mogę przetestować przedstawione przez Ciebie propozycje portfeli. Dam znać jak to wyglada.

        • Hej Piotrek,
          Sprawdziłem kilka wariantów i najbardziej spodobał mi się następujący:
          TQQQ/TLT – 10%
          SSO/TLT – 10%
          GFM-3 – 45%
          The One Lev – 35%
          Statystyki za lata 2000 – 2020
          CAGR 21,86%
          Zmienność 15,87%
          Max obsunięcie 14,58%
          Sharpe ratio 1,31
          UPI 3,76

          Powyższy portfel może być odwzorowany na ETF-ach UCITS.
          Dzięki za pomysł stworzenia takiego portfela. Postaram się jak najszybciej dodać go do Portfeli ID.

          Pozdrawiam
          Grzegorz

Leave a comment

Symulator Portfela Inwestycyjnego

Wypełnij ankietę inwestora i zdobądź dostęp do
Symulatora Portfela Inwestycyjnego!