Kilka tygodni temu przedstawiłem strategię za pomocą, której możemy inwestować w globalne aktywa bazując na momentum relatywnym i absolutnym. Dodatkowo strategia ta aktywnie dostosowuje zaangażowanie w ryzykowne aktywa za pomocą współczynnika ochrony kapitału «crash protection”. Mam na myśli strategię PAA opisaną tutaj. W dzisiejszym wpisie chciałbym zaprezentować podobną strategię, opartą o te same aktywa (ETFy), wykorzystującą momentum absolutne oraz relatywne jak również współczynnik ochrony kapitału (crash protection). Tym co odróżnia ją od strategii PAA jest to, że wprowadza ona dodatkowy ważny parametr do procesu selekcji aktywów – korelację. Strategia ta częściej wybiera aktywa, które są mniej pozytywnie skorelowane z innymi globalnymi aktywami, co powinno spowodować, że nasz portfel będzie bardziej zdywersyfikowany. Przedstawiam strategię GPM (Generalized Protective Momentum). 

Założenia strategii

1. Obliczamy średnią stopę zwrotu (ri) dla poszczególnych aktywów

2. Obliczamy współczynnik korelacji (ci) za ostatnie 12 miesięcy pomiędzy danym aktywem a 12-stoma ryzykownymi aktywami o równej wadze

3. Momentum relatywne:

        • Obliczamy współczynnik momentum (zi) z uwzględnieniem korelacji

zi = ri * (1 – ci)

        • Tworzymy ranking wszystkich „ryzykownych” aktywów z uwzględnieniem zi
        • Wybieramy top 3 aktywa do inwestycji

4. Momentum absolutne:

        • Jeśli zi jest większe od 0 to inwestujemy w wybrane aktywo w przeciwnym przypadku inwestujemy w krótkoterminowe lub średnioterminowe obligacje rządu amerykańskiego w zależności od ich momentum relatywnego (zi)

5. Crash protection:

        • Stosujemy ten sam algorytm co w przypadku strategii PAA

Przy czym 0% <= BF <= 100%

gdzie,

BF – Bond Fraction (procentowy udział obligacji)

N  – ilość ryzykownych aktywów stosowanych w strategii

n – suma aktywów z dodatnim zi

pf – protection factor (współczynnik ochrony) pf= 0, pf=1 lub pf=2

6. Jeżeli BF jest mniejsze od 100% oznacza to, że możemy zainwestować część kapitału w ryzykowne aktywa spełniające warunek z punktu 3 i 4. Czyli jeśli BF wynosi 80% to 80% kapitału zostaje ulokowane w aktywa bezpieczne a pozostałe 20% zostaje równo podzielone między aktywa ryzykowne spełniające warunek 3 i 4.

7. Portfel jest rebalansowany w ostatnim dniu każdego miesiąca.

Testy historyczne

Autorzy strategii przeprowadzili testy na danych od grudnia 1970 do maja 2016. Z wynikami można zapoznać się tutaj.

Dodatkowo postanowiłem przeprowadzić test strategii za ostatnie 12 lat aby porównać ją z portfelem PAA.

Założenia testów:

1. Fundusze ETF te same co w oryginalnej strategii

Aktywa ryzykowne:

SPY – SPDR S&P 500 ETF Trust

QQQ – Invesco QQQ Trust ETF

IWM – iShares Russell 2000 ETF

VGK – Vanguard FTSE Europe Index Fund ETF Shares

EWJ – iShares MSCI Japan ETF

EEM – iShares MSCI Emerging Markets ETF

IYR – iShares U.S. Real Estate ETF

GSG – iShares S&P GSCI Commodity-Indexed Trust

GLD – SPDR Gold Shares

HYG – iShares iBoxx $ High Yield Corporate Bond ETF

LQD – iShares iBoxx $ Investment Grade Corporate Bond ETF

TLT – iShares 20+ Year Treasury Bond ETF

Aktywa bezpieczne:

IEF – iShares 7-10 Year Treasury Bond ETF

SHY – iShares 1-3 Year Treasury Bond ETF

2. Współczynnik ochrony kapitału pf= 0, pf=1 lub pf=2

3. Współczynnik momentum zi = ri * (1 – ci)

4. Okres testowy zaczyna się od 30.04.2008 a kończy 29.05.2020 ze względu na fundusz HYG (iShares iBoxx $ High Yield Corporate Bond ETF), którego notowania dostępne są od kwietnia 2007 a potrzebujemy na start performance z 12 ostatnich miesięcy żeby dokonać pierwszej transakcji.

5. Benchmark (60/40), czyli 60% VTI Vanguard Total Stock Market Index Fund ETF Shares + 40% BND Vanguard Total Bond Market Index Fund ETF Shares

6. Testy zostały przeprowadzone na danych miesięcznych

 

Poniżej przedstawiam tabelę z wynikami testów wraz z wykresem MaxDD oraz wykresem krzywej kapitału.

Wnioski

W tabeli powyżej zestawiłem trzy wersje portfela GPM z portfelami PAA1 opisywanymi we wcześniejszym wpisie. Możemy bezpośrednio porównać GPM1 z PAA1(3/13612) gdyż oba inwestują w top3 bazując na średniej stopie zwrotu z 1,3,6 i 12 miesięcy. CAGR wypada nieco lepiej na korzyść GPM1 (+0,92%). Jak można zauważyć wyniki obu portfeli nie różnią się drastycznie choć Sharpe Ratio dla portfela GPM jest wyższy od wszystkich prezentowanych portfeli PAA.

Porównajmy jeszcze średnio-roczną ilość transakcji w okresie testowym. Dla portfela PAA było to  27 transakcji rocznie a strategia GPM generuje średnio 23 transakcje. Na tej podstawie można wnioskować, że strategia GPM wygeneruje mniej transakcji w przyszłości co pozytywnie wpłynie na ostateczny wynik portfela.

Myślę, że portfel GPM będzie dobrą alternatywą dla portfela PAA oraz innych bardziej ryzykownych strategii.

Zastosowanie strategii GPM do europejskiego rynku funduszy ETF

Strategia GPM bazuje na tych samych funduszach co strategia PAA. Dlatego też można użyć tych samych funduszy ETF z rynku europejskiego + ETF obligacji krótkoterminowych rządu amerykańskiego SHY. Jakie europejskie ETF-y można użyć w strategii możesz sprawdzić w Matrycy ETF w zakładce Strategie w menu głównym lub bezpośrednio tutaj.

Portfel GPM na blogu

Portfel GPM zostanie dodany do pozostałych portfeli prowadzonych na blogu. Portfel będzie oparty o współczynnik ochrony kapitału pf=1 (średnie zabezpieczenie) i prezentowany będzie pod nazwą GPM1. Walory zastosowane w portfelu przedstawione są w powyższej kolumnie pod nazwą „yahoo”. 

Poniżej przedstawiam porównanie wybranego portfela GPM1 z portfelem PAA1, który jest już dostępny w zakładce Portfele.

Pozdrawiam i życzę tylko udanych inwestycji

Grzegorz

Subscribe
Powiadom o
guest

8 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Piotrek
Piotrek
4 lat temu

Myślę, że te portfele przy takim CAGR nie mają żadnego sensu. Połowę zysku prowizje zjedzą, a w przypadku inwestowania przez IB będzie problem z rozliczeniem podatkowym. Po co kombinować jak kon pod górkę? Lepiej sobie zrobić portfel Harry’ego Browna, mieć kilka transakcji w roku (albo i nie) i nie zawracać sobie głowy tymi wszystkimi wskaźnikami i transakcjami.

Piotrek
Piotrek
Reply to  Grzegorz
4 lat temu

Tym niemniej należałoby uwzględnić koszty prowizji i podatki. Wydaje się, że przy portfelach pasywnych podatki będą dużo niższe, bo tam sprzedajemy przecież tylko niewielka część tego, co uroslo.
Generalnie czytam te różne opracowania i zdołowany jestem. Wychodzi na to, że ciężko na giełdzie coś ekstra wykręcić niestety 🙁 Tyle strategii i CAGR za ostatnie ok. 20 lat 7 – 9 %, teraz koszty transakcyjne, podatek, inlacja i się robi jakieś 4 gora 5 % realnie. Mając 4 % zysku ponad inflację trzeba czekać około 18 lat na realne podwojenie kapitału. Smutne to trochę… ☹
A co do portfeli stałych, widzę że preferujesz All Weather, a nie obawiasz się, jak przez kolejne dekady ten portfel zareaguje na prawdopodobna podwyżkę stóp procentowych?

Piotrek
Piotrek
Reply to  Grzegorz
4 lat temu

Dzięki za wyczerpującą odpowiedź.
Co do ostatniej kwestii, to najlepiej to pokazuje, że w sumie nie ma inwestycji całkowicie, w 100 % pasywnych („będę trzymał rękę na pulsie”).

Piotrek
Piotrek
Reply to  Grzegorz
4 lat temu

Wpadł mi właśnie do głowy pomysł na ulepszenie GEM. Mianowicie, pierwszy krok to zmiana exUS na EM. Ponieważ generuje to większa zmienność i obsuniecia kapitału, można by w tym celu wykorzystać ETF iShares EM Minimum Volatility, co przynajmniej częściowo winno spowodować zmniejszenie zmienności. Ostatnia kwestia to wykorzystanie do ekspozycji na US ETF iShares SP500 MOMENTUM factor, co z kolei znowu powinno nieco podwyższyć CAGR.

Wypełnij ankietę inwestora i zdobądź dostęp do Symulatora Portfela Inwestycyjnego!