Czerwiec zakończył się pozytywnie dla 3 z 7 prowadzonych portfeli w ujęciu złotówkowym. Polski złoty umocnił się nie znacznie w stosunku do EUR o 0,13% co można potraktować jako nieistotyny wpływ na końcową wycenę portfeli. Poniżej przedstawiam tabelę pokazującą wycenę na dzień 30.06.2020 oraz komentarz do poszczególnych portfeli.

Portfele Buy&Hold

All Weather zakończył miesiąc neutrlanie pomimo wzrostów na rynku amerykańskim. Spowodowane było to spadkiem wyceny amerykańskich obligacji, które stanowią w sumie około 60% wartości całego portfela w tej chwili.

Portfele TAA

GEM zyskał 0,9% w ujęciu złotówkowym. Nadal utrzymujemy ekspozycję na rynek akcji amerykańskich w miesiącu lipcu i SXR8 (iShares Core S&P 500 UCITS ETF) pozostaje w portfelu.

GTAA5 zakończył miesiąc na niewielkim minusie -0,09% głównie ze względu na 60% zaanga żowanie portfela w średnioterminowe obligacje USA, które nie radziły sobie najlepiej w ostatnim miesiącu. Nie dokonujemy zmian w portfelu na następny miesiąc.

GTAA12 rónież zakończył miesiąc z niewielką stratą -0,33% i podobnie jak w GTAA5 było to spowodowane głownie przez ETF IUSM, który stanowił aż 74% całości portfela. W portfelu zaszły następujące zmiany: lokujemy 10% wartości portfela w IS3N (iShares S&P SmallCap 600 UCITS ETF), oraz 5% w DBZB (Xtrackers II Global Government Bond UCITS ETF), kosztem częściowej redukcji do 59% w IUSM (iShares $ Treasury Bond 7-10yr UCITS ETF).

AGG6 zyskał 0,44%% w ostatnim miesiącu głownie za sprawą QDVA, który zyskał 3,95%. oraz 4GLD, który zyskał 1,7%. Nie dokonujemy żadnych zmian w portfelu na następny miesiąc.

AGG3 zyskał 1,48% w ostatnim miesiącu i był to najlepszy wynik ze wszystkich portfeli. Skład portfela na następny miesiąc pozostaje niezmieniony.

PAA1 zakończył miesiąc na niewielkim minusie tracąc skromne -0,16% w ostatnim miesiącu. Jedyną zmianę jaką dokonujemy jest zastąpienie DBXJ (Xtrackers MSCI Japan UCITS ETF) innym funduszem ETF XRSM (Xtrackers Russell Midcap UCITS ETF).  Dodatkowo wspczynnik BF (bond factor) zostaje obniżony do 22% co powoduje, że zwiększamy zaangażowanie w Top6 do 13% dla każdego funduszu ETF.

Aktualne składy portfeli wraz z historyczną stopą zwrotu znajdziesz w zakładce „Portfele” w menu głównym.

Pozdrawiam i życzę tylko udanych inwestycji!

Grzegorz

Zostaw komentarz...

Symulator Portfela Inwestycyjnego

Wypełnij ankietę inwestora i zdobądź dostęp do
Symulatora Portfela Inwestycyjnego!