Kolejny pozytywny miesiąc dla rynku akcji. Amerykańskie akcje zyskały 3,74% (VOO) a pozostałe rynki ex. US 5,72% (VEU). Znowu małe i średnie spółki US rosły lepiej niż S&P500. Dodatkowo widzimy siłę pozostałych rynków odzwierciedloną indeksem MSCI ACWI. Wszystko to są pozytywne sygnały dla rynku akcji pomimo, iż rosnące wyceny mogą sugerować nadejście nieuniknionej korekty. Poniżej zamieściłem wyceny głównych rynków za miesiąc grudzień.

Ciekawie zachował się MSCI China, który jeszcze 28.12 miał około -3% straty w grudniu żeby w ostanie 3 dni zakończyć miesiąc z ponad 2% wzrostem.

W związku z tym, że grudzień jest ostatnim miesiącem tego roku (kto by pomyślał :)) postanowiłem, że podsumuję również portfele prowadzone na blogu za cały 2020 rok. Jaka strategia poradziła sobie najlepiej, a która nieco gorzej? Odpowiedź znajdziesz w tabelach poniżej. Zestawienie podzieliłem na portfele z ETF-ami z USA i tymi z Europy. Dodatkowo w ostatniej kolumnie umieściłem maksymalne obsunięcie kapitału w 2020 roku dla danej strategii w interwale miesięcznym.

Portfele oparte o ETF-y europejskie (UCITS)

Portfele oparte o ETF-y amerykańskie

Portfele lewarowane oparte o ETF-y amerykańskie

Strategia VIX-Model - portfele oparte o ETF-y europejskie (UCITS)

Strategia VIX-model - portfele oparte o ETF-y amerykańskie

Komentarz

Jak zauważyliście zrobiłem oddzielny ranking dla strategii VIX-Model i reszty strategii TAA ze względu na to, że VIX-Model jest strategią o interwale dziennym a reszta strategii TAA opiera się o sygnały generowane na koniec każdego miesiąca.

Bardzo dobre, wręcz znakomite wyniki strategii VIX-Model w 2020 roku wynikają z gwałtownego odbicia po spadkach z marca. Dokładnie 24 lutego został wygenerowany sygnał Risk-Off i następnie 23 marca ponownie strategia pokazała sygnał Risk-On. Oznacza to, że strategia była poza rynkiem gdy mieliśmy do czynienia z największymi spadkami na giełdzie i wróciliśmy na rynek prawie przy samym dołku S&P500. Uważam, że powtórzenie takiego wyniku będzie wyjątkowo trudne. 

Jeśli weźmiemy pod uwagę maksymalne obsunięcie kapitału i wrócimy pamięcią do tego co działo się na rynkach w marcu to uważam, że wszystkie strategie bardzo dobrze wypadły pod tym względem nie tracąc więcej niż 9% kapitału (mówimy o strategiach bez ETF-ów lewarowanych). Wyjątkiem jest tu strategia GEM, która straciła maksymalnie -19,59% przez co wypadła najgorzej ze wszystkich strategii prezentowanych na blogu kończąc rok z wynikiem 3,6% (portfel USD). W tym samym czasie standardowy portfel pasywny 60/40 zyskał 15,68% (max DD -11,2%), indeks S&P500 (VOO) zyskał 18,31% (max DD -19,59%) a nasz rodzimy WIG20 (BETAW20TR) w 2020 roku stracił -8,01% (max DD -29,88%). Oczywiście ETF BETAW20TR jest wyceniany w PLN, ale nawet uwzględniając wycenę w dolarach strata byłaby tylko trochę mniejsza (PLN umocnił się około 1,6% w tym roku w stosunku do dolara).

Myślę, że mimo wszystko był to udany rok dla naszych strategii, które z reguły dużo lepiej radzą sobie w sytuacji wyraźnych trendów rynkowych a nieco gorzej w przypadku płaskiego rynku.

Dlatego też życzę wszystkim “trendowego” 2021!

Aktualna alokacja dla poszczególnych strategii dostępna jest w zakładce Portfele w menu głównym. Strategia GFM, DAAVIX-Model oraz Portfele ID dostępne są w zakładce Premium.

Pozdrawiam,

Grzegorz

Subscribe
Powiadom o
guest

4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Przemek
Przemek
3 lat temu

Cześć. Postanowiłem sam przetestować strategię VAA G12 T2 B4 z lekkimi modyfikacjami, mianowicie w przypadku sygnałów risk-on/off biorę pod uwagę zmianę ETF’ów oraz zmianę kursu EUR/USD (jeżeli chodzi o ETF’y, które są handlowane w USD), a wybieram ETF’y do kupna w oparciu o wyłącznie kursy w EUR (jako że mieszkam w Holandii, więc walutą EURO posługuję się na codzień). W sumie bardziej dla zabawy i na próbę to robię i jestem ciekaw, jaka będzie realna różnica wliczając to wszystkie opłaty.

Pozdrawiam

NB: Gratuluję pomysłu na stronę, bo to chyba jedyna polskojęzyczna strona o tematyce strategii inwestowania.

Tomasz
Tomasz
3 lat temu

Dzień dobry,
Po analizie załączonych tabel zauważyłem jedną anomalię, wydaje mi się, że wkradł się błąd w obliczeniach. Chodzi o wyniki strategii GEM za 12 miesięcy w etfach amerykańskich, stopa 1,68% przy raportowanych w poprzednich okresach 15 czy 8%. Dodatkowo tak znacząca różnica między amerykańskimi a europejskimi papierami nie jest możliwa. Jeśli się mylę, to proszę o wyjaśnienie.
Pozdrawiam

Wypełnij ankietę inwestora i zdobądź dostęp do Symulatora Portfela Inwestycyjnego!