Aktualizacja portfeli 01.2021
Początek roku rozpoczął się pozytywnie dla rynku akcji ale w ostatnim tygodniu wzrosty wyhamowały i widzieliśmy prawie 4% spadki (VOO -3,5%, VEA -3,78%). W rezultacie rynek akcji amerykańskich zakończył miesiąc “pod kreską” -1,02% (VOO) a pozostałe rynki akcji na niewielkim plusie 0,38% (VEU). Zdecydowanym liderem wzrostów okazał się rynek chiński kończąc miesiąc o ponad 8% wyżej (8,09% MCHI). Emerging Markets również zakończyły miesiąc pozytywnie 3,13% (VWO) głównie za sprawą Chin.
W ostatnim tygodniu widzieliśmy również bardzo mocny skok zmienności co spowodowało, że index VIX zaliczył wzrost o ponad 60% w ostatnią środę w stosunku dziennym i nadal utrzymuje się na wysokim poziomie.
Rotacja kapitału pomiędzy faktorami (Large vs Small) oraz krajami (US market vs Emerging Markets/Developed ex. US) jest widoczna również w tym miesiącu. Natomiast jeśli chodzi o faktor Momentum vs Value to w styczniu dało się zauważyć, że tą “rywalizację” wygrało Momentum zyskując 1,59% (MTUM) gdy Value skończyło miesiąc tracąc -0,79% (VTV).
Najbardziej agresywne (czyt. szybko reagujące) strategie dały sygnał Risk-Off co oznacza alokację w krótkoterminowe obligacje lub jak kto woli gotówka w następnym miesiącu. W obecnej sytuacji rynkowej z prawie zerowymi stopami procentowymi pozostanie z gotówką w okresie Risk-Off może okazać się rozsądnym rozwiązaniem (dodatkowo oszczędzamy na prowizji).
Szczegółowe wyniki wszystkich portfeli/strategii znajdziecie w odpowiedniej zakładce w menu głównym lub klikając na odpowiedni link na końcu tego artykułu.
Poniżej prezentowane są wyniki za miesiąc styczeń 2021 dla wybranych portfeli z dostępnych na stronie strategii.
Portfele oparte o ETF-y notowane w Europie (UCITS)
![](https://inwestujdlugoterminowo.pl/wp-content/uploads/2021/01/01-2021-EUR2.png)
Portfele oparte o ETF-y notowane w Stanach Zjednoczonych
![](https://inwestujdlugoterminowo.pl/wp-content/uploads/2021/01/01-2021-USA2.png)
Pozdrawiam,
Grzegorz
Previous Post: Aktualizacja portfeli 12.2020 i podsumowanie roku
Next Post: Budowa portfela pasywnego
Witaj Grzegorzu,
testuję różne strategie i mam pytanie – czy do backtestów używasz wartości „close” czy „adjusted close”. Różnice w wynikach są bardzo wyraźne. (dane historyczne dla ETF-ów pobieram z yahoo).
Pozdrawiam,
Paweł
Hej,
Zawsze używam adjusted close. Jest to cena uwzględniająca dywidendę
Pozdrawiam
Grzegorz