Początek roku rozpoczął się pozytywnie dla rynku akcji ale w ostatnim tygodniu wzrosty wyhamowały i widzieliśmy prawie 4% spadki (VOO -3,5%, VEA -3,78%). W rezultacie rynek akcji amerykańskich zakończył miesiąc “pod kreską” -1,02% (VOO) a pozostałe rynki akcji na niewielkim plusie 0,38% (VEU). Zdecydowanym liderem wzrostów okazał się rynek chiński kończąc miesiąc o ponad 8% wyżej (8,09% MCHI). Emerging Markets również zakończyły miesiąc pozytywnie 3,13% (VWO) głównie za sprawą Chin. 

W ostatnim tygodniu widzieliśmy również bardzo mocny skok zmienności co spowodowało, że index VIX zaliczył wzrost o ponad 60% w ostatnią środę w stosunku dziennym i nadal utrzymuje się na wysokim poziomie.

Rotacja kapitału pomiędzy faktorami (Large vs Small) oraz krajami (US market vs Emerging Markets/Developed ex. US) jest widoczna również w tym miesiącu. Natomiast jeśli chodzi o faktor Momentum vs Value to w styczniu dało się zauważyć, że tą “rywalizację” wygrało Momentum zyskując 1,59% (MTUM) gdy Value skończyło miesiąc tracąc -0,79% (VTV).

Najbardziej agresywne (czyt. szybko reagujące) strategie dały sygnał Risk-Off co oznacza alokację w krótkoterminowe obligacje lub jak kto woli gotówka w następnym miesiącu. W obecnej sytuacji rynkowej z prawie zerowymi stopami procentowymi pozostanie z gotówką w okresie Risk-Off może okazać się rozsądnym rozwiązaniem (dodatkowo oszczędzamy na prowizji).

Szczegółowe wyniki wszystkich portfeli/strategii znajdziecie w odpowiedniej zakładce w menu głównym lub klikając na odpowiedni link na końcu tego artykułu.

Poniżej prezentowane są wyniki za miesiąc styczeń 2021 dla wybranych portfeli z dostępnych na stronie strategii.

Portfele oparte o ETF-y notowane w Europie (UCITS)

Portfele oparte o ETF-y notowane w Stanach Zjednoczonych

Aktualna alokacja dla poszczególnych strategii dostępna jest w zakładce Portfele w menu głównym. Strategia GFM, DAA oraz VIX-Model dostępna jest w zakładce Premium. Wyniki Portfeli ID dostępne są tutaj.

Pozdrawiam,

Grzegorz

2 comments add your comment

 1. Witaj Grzegorzu,
  testuję różne strategie i mam pytanie – czy do backtestów używasz wartości „close” czy „adjusted close”. Różnice w wynikach są bardzo wyraźne. (dane historyczne dla ETF-ów pobieram z yahoo).
  Pozdrawiam,
  Paweł

  • Hej,
   Zawsze używam adjusted close. Jest to cena uwzględniająca dywidendę
   Pozdrawiam
   Grzegorz

Leave a comment

Symulator Portfela Inwestycyjnego

Wypełnij ankietę inwestora i zdobądź dostęp do
Symulatora Portfela Inwestycyjnego!