Aktualizacja portfeli 10/2021
To był świetny miesiąc dla rynków akcyjnych. Rynek amerykański (S&P500) ustanowił nowe szczyty (all-time-high) kończąc październik z ponad +7% wynikiem. Pozostałe rynki (All World ex-US) również zaliczyły przyzwoity wynik na poziomie +2,74%. Value, Momentum, surowce, Small-Cap, Mid-Cap czy rynek nieruchomości także kończą miesiąc z bardzo dobrym wynikiem.

Poniżej prezentowane są wyniki za miesiąc październik 2021 tylko dla wybranych portfeli z tych dostępnych na blogu. Szczegółowe wyniki wszystkich portfeli/strategii znajdziecie na Stronie Głównej Premium.
Portfele oparte o ETF-y notowane w Europie (UCITS)
Portfele oparte o ETF-y notowane w Stanach Zjednoczonych
Aktualna alokacja dla ogólnie dostępnych strategii widoczna jest na stronie Portfele UCITS lub Portfele US. Strategia GFM, DAA, VIX-Model oraz Portfele ID dostępne są w zakładce Premium.
Pozdrawiam i życzę tylko udanych inwestycji!
Grzegorz
Previous Post: Safe Withdrawal Rate czyli ile mogę wypłacić z portfela inwestycyjnego?
Next Post: Aktualizacja portfeli 11/2021
Czy myślałeś o dodatniu do wyników liczby transakcji? Przy podobnych wynikach niektórych portfeli można wybierać te 'mniej aktywne’ by ograniczyć liczbę transakcji i koszty. Czy może jest to w strefie Premium?
Hej Andrzej, pełne statystyki strategii znajdziesz w zakładce Strategie/Wszystkie strategie. Jednym z prezentowanych parametrów jest właśnie „Średni miesięczny obrót”
Dzięki.
Gratuluję bloga i super roboty, żałuję że nie natrafiłem na niego wcześniej.
Kilka pomysłów do rozważenia na dalsze wpisy/analizy:
1) Czy myślałeś kiedyś o przetestowaniu „Risk Parity” do dynamicznego wyznaczania wag różnych klas aktywów w portfelu? Oczywiście takie portfele jak Vix czy The One odpadają, potrzeba przynajmniej kilku ETFów na raz. Ale być może polepszyłoby to wyniki strategii takich jak AGG6 itp.
2) Wszystkie portfele które obecnie jako „bezpieczne” aktywo używają długoterminowych obligacji mogą w bieżącej sytuacji radzić sobie trochę gorzej (historycznie – tzn w perspektywie dekad – niskie poziomy stóp procentowych i wysoka rosnąca inflacja). Czy myślałeś o przetestowaniu podejścia zaprezentowanego przez Jacka Lemparta tutaj: https://systemtrader.pl/prosta-strategia-dla-rynku-obligacji/
Tzn wybór 3 różnych ETFów obligacyjnych z szerszego zbioru (o różnych duration) na podstawie momentum? Myślę że to mógłby być dobry dodatkowy hedge ryzyka rosnących rentowności.
Pozdrawiam,
Andrzej
Dzięki Andrzej z miłe słowo 😊
W odpowiedzi na twoje pytania:
Ad1. Tak myślałem o tym żeby dodatkowo wprowadzić parametr dobierania wag poszczególnych aktywów na podstawie zmienności za jakiś konkretny okres ale wiem, że to dodatkowo skomplikuje strategie. Może zrobię jakiś test dla kilku przypadków i podzielę się wnioskami w przyszłości.
Ad.1 Zgoda, że w aktualnej sytuacji lokowanie portfela w długoterminowe obligacje nie jest najlepszym rozwiązaniem. Dlatego kilka razy pisałem wcześniej, że można teraz rozważać zostawienie portfela w gotówce lub inwestycja w krótkoterminowe obligacje w przypadku sygnału Risk-off. Jeśli chodzi o strategię z bloga Jacka to właśnie w zeszłym tygodniu skończyłem testy podobnej strategii obligacyjnej. W przypadku sygnału risk-off inwestujemy w 3 różne ETF-y obligacyjne w oparciu momentum. Takie podejście obniżyło nam historyczną zmienność np. strategii GFM ale niestety kosztem stopy zwrotu. Wkrótce zaprezentuję strategię na blogu.
pozdrawiam
Grzegorz