Sierpień okazał się bardzo dobrym miesiącem dla rynków akcji. Amerykańskie akcje zyskały 6,97% (VOO). Akcje All-World ex.US zyskały 4,41% (VEU). Mamy do czynienia z bardzo silnym pozytywnym momentum co zostało odzwierciedlone w wynikach portfeli. Dalsze osłabienie dolara wpłynęło negatywnie na wartość portfeli wyrażonych w PLN.

Portfele wyceniane w USD
Portfele wyceniane w EUR
Portfele Buy&Hold

All Weather stracił -0,14% w ostatnim miesiącu ze względu na słabe wyniki amerykańskich obligacji. Podobnie zachował się drugi z pasywnych portfeli 4Weather, który stracił -0,38%

 

Portfele TAA

GEM zyskał 6,97% w ostatnim miesiącu co jest najlepszym wynikiem ze wszystkich portfeli. Nie dokonujemy żadnych zmian w tym portfelu i 100% zaangażowania w amerykańskie akcje.

GTAA5 zyskał 2,18% w ostatnim miesiącu. Nie dokonujemy żadnych zmian w portfelu. 

GTAA12 zyskał 0,87% w ostatnim miesiącu (niewielka strata -0,75% dla portfela EUR). W tym miesiącu kupujemy VTV i VBR za 7% każdy jednocześnie redukując zaangażowanie w VGIT do 35% wartości portfela.

AGG6 zyskał 1,13% w ostatnim miesiącu. Podobnie jak w portfelu GTAA12 sprzedajemy obligacje i zwiększamy zaangażowanie w akcje rynków rozwiniętych VEA oraz również w value stocks reprezentowane przez VTV (QDVI dla portfela EUR).

AGG3 zyskał 1,4% w ostatnim miesiącu. Dokonujemy zmiany w alokacji portfela sprzedając VGLT a w zamian lokujemy 33% wartości portfela w emerging markets  VWO.

VAA-G12-T2-B4 jest nowym portfelem w naszym zestawieniu. Dostępne są  również inne typy tej strategii lecz ja w zestawieniu miesięcznym będę opisywał tylko jeden portfel, właśnie VAA-G12-T2-B4. Portfel ten poradził sobie bardzo dobrze w ostatnim miesiącu zyskując 5,31%. Dokonujemy jednej zmiany w naszym portfelu zastępując GLD inwestycją w akcje amerykańskie czyli SPY.

Aktualne składy portfeli wraz z historyczną stopą zwrotu znajdziesz w zakładce „Portfele” w menu głównym.

Pozdrawiam i życzę tylko udanych inwestycji!

Grzegorz

Leave a comment

Symulator Portfela Inwestycyjnego

Wypełnij ankietę inwestora i zdobądź dostęp do
Symulatora Portfela Inwestycyjnego!