Lipiec okazał się bardzo dobrym miesiącem dla akcji i wszystkie portfele bazujące na ETF notowanych na amerykańskiej giełdzie (wyceniane w USD) zanotowały wzrosty. Liderem okazał się portfel AGG3 zyskując całe 7,4%. Niestety nie możemy tego samego powiedzieć o portfelach wycenianych w EUR, które ze względu na osłabienie się dolara nie poradziły sobie tak jak ich odpowiedniki oparte o amerykańskie ETF. Dolar stracił do euro 4,83% w ciągu jednego miesiąca a od początku roku to już 5,4%. Dokładnie widać tą różnicę gdy spojrzymy na kolumnę  YTD w tabelach poniżej. W ujęciu PLN te różnice między portfelami nie są już takie duże.

Portfele wyceniane w USD

Portfele wyceniane w EUR

Portfele Buy&Hold

All Weather zyskał 4,62% (portfel USD) i stracił -0,66% (portfel EUR). Strata w portfelu opartym o europejskie ETFy wynika z osłabienia dolara o czym wspominałem na początku. Dobrze poradziło sobie złoto (IAU) zyskując aż 11,5%. Amerykańskie akcje (VOO) zyskały 5,88%. Zyskały również obligacje długoterminowe (VGLT) 4,19%.

4 Weather zyskał 5,17% (portfel USD) i stracił -0,27% (portfel EUR). Podobnie jak w przypadku portfela All Weather głównym aktywem dzięki, któremu portfel zyskiwał było złoto.

Portfele TAA

GEM zyskał 5,88% (portfel USD) w ostatnim miesiącu. Natomiast portfel oparty o ETFy z rynku europejskiego zyskał skromne 0,55%. Portfel na następny miesiąc pozostaje w akcjach amerykańskich czyli nie dokonujemy żadnych zmian.

GTAA5 zyskał 3,67% (portfel USD) w ostatnim miesiącu. Dokonujemy zmiany w portfelu i lokujemy 20% wartości portfela w VEA (portfel USA) i IQQ0 (portfel EUR) czyli akcje rynków rozwiniętych. Zaangażowanie w średnioterminowe obligacje USA zostają zredukowane do 40% wartości portfela.

GTAA12 zyskał 3,21% (portfel USD). Ten sam portfel oparty o rynek europejski stracił -1,65%. Podobnie jak w przypadku GTAA5 lokujemy część portfela (10%) w akcje rynków rozwiniętych VEA lub IQQ0 kosztem redukcji zaangażowania w średnioterminowe obligacje.

AGG6 zyskał 4,91% (portfel USD) w ostatnim miesiącu (-0,24% dla portfela EUR). Dokonaliśmy jednej zmiany w portfelu w stosunku do poprzedniego miesiąca, miejsce VCIT (IS3J dla portfela EUR) zajmuje VWO (IS3N) czyli akcje rynków rozwijających się.

AGG3 zyskał 7,4% w ostatnim miesiącu (2,15% w przypadku portfela EUR). Jest to najlepszy wynik ze wszystkich portfeli. Skład portfela nie ulega zmianie. 

PAA1 zyskał 4,66% w ostatnim miesiącu (0,21% w przypadku portfela EUR). Skład portfela pozostaje taki sam na następny miesiąc.

GPM1 zyskał 6,04% w ostatnim miesiącu (0,7% w przypadku portfela EUR). Skład portfela pozostaje taki sam na następny miesiąc.

Aktualne składy portfeli wraz z historyczną stopą zwrotu znajdziesz w zakładce „Portfele” w menu głównym.

Pozdrawiam i życzę tylko udanych inwestycji!

Grzegorz

Leave a comment

Symulator Portfela Inwestycyjnego

Wypełnij ankietę inwestora i zdobądź dostęp do
Symulatora Portfela Inwestycyjnego!