Nie był to udany miesiąc dla naszych portfeli. Słabe wyniki spowodowane są głównie umocnieniem polskiego złotego względem EUR i USD w ostatnim miesiącu ( jak wiadomo portfele wyceniane są w PLN). Oczywiście kilka walorów rozczarowało nawet gdybyśmy nie uwzględnili wpływu zmian walutowych. Poniżej komentarz za ostatni miesiąc.

Portfele Buy&Hold

All Weather stracił -3,97% w ostatnim miesiącu głównie za sprawą IS04, który stracił -6,78% i stanowi 44,6% wielkości całego portfela. Żaden walor znajdujący się w portfelu nie zakończył miesiąca „na plusie”. 

Portfele TAA

GEM stracił -4,76% w ostatnim miesiącu. W tym portfelu nastąpiła zmiana. Stopa zwrotu dla VOO za ostanie 12 miesięcy wyniosła +11,29% i była wyższa od BIL o 9,8%. W takim razie z portfela znika VDTY a na jego miejsce trafia SPY5. Każda zmiana w portfelu GEM to dość ważne wydarzenie ponieważ historycznie jest to jeden z portfeli, w którym średnia roczna ilość transakcji jest na dość niskim poziomie.

GTAA5 stracił -3,94% w ostatnim miesiącu. Nie dokonujemy zmian w portfelu choć SMA10 na zamknięciu w piątek była tylko 0,3% powyżej aktualnej ceny VUSA.

GTAA12 stracił -3,86% w ostatnim miesiącu. Nie dokonujemy zmian w portfelu.

AGG6 stracił -3,78% w ostatnim miesiącu. Nie dokonujemy zmian w portfelu

AGG3 stracił -4,47% w ostatnim tygodniu. Skład portfela na następny miesiąc pozostaje niezmieniony choć należy odnotować, że 4GLD trafił na pierwsze miejsce wyprzedzając IS04 IUSM.

Aktualne składy portfeli wraz z historyczną stopą zwrotu znajdziesz w zakładce „Portfele” w menu głównym.

Pozdrawiam i życzę tylko udanych inwestycji!

Grzegorz

Leave a comment

Symulator Portfela Inwestycyjnego

Wypełnij ankietę inwestora i zdobądź dostęp do
Symulatora Portfela Inwestycyjnego!