Pozytywny miesiąc dla rynków akcji choć mogło to wyglądać dużo lepiej gdyby nie spadki, z którymi mieliśmy do czynienia w ostatnich dwóch tygodniach. Rynki w sumie oddały około 3-4% od 16 lutego. Podobnie jak w poprzednim miesiącu małe i średnie spółki okazały się liderami wzrostów zyskując odpowiednio 7,71% IJR (US Small-Cap) i 6,85% IJH (US Mid-Cap). Oba ETF-y były i nadal są w naszych portfelach za sprawą strategii GFM.

W lutym rywalizacja między Value a Growth (Momentum) zakończyła się zdecydowaną wygraną Value, gdzie mieliśmy do czynienia z 5% wzrostami (VTV). Momentum zakończyło miesiąc z wynikiem negatywnym -0,59% (MTUM).

Ciekawie sytuacja wygląda na rynku surowców gdzie w ostatnim miesiącu mieliśmy do czynienia z ponad 10% wzrostami patrząc na ETF GSG dla rynku amerykańskiego i 6,68% ETF SXRS dla rynku europejskiego. 

Niestety rynek obligacji wygląda słabo patrząc na ETF TLT (długoterminowe obligacje USA) i IEF (średnioterminowe obligacje USA), które straciły w lutym odpowiednio -5,73% i -2,36% nawet po dość znacznych wzrostach w ostatni piątek 26.02. Oczywiście odbija się to negatywnie na portfelach pasywnych ze znaczną alokacją w te aktywa.

Szczegółowe wyniki wszystkich portfeli/strategii znajdziecie w odpowiedniej zakładce w menu głównym lub klikając na odpowiedni link na końcu tego artykułu.

Poniżej prezentowane są wyniki za miesiąc styczeń 2021 tylko dla wybranych portfeli z dostępnych na stronie strategii.

Portfele oparte o ETF-y notowane w Europie (UCITS)

Portfele oparte o ETF-y notowane w Stanach Zjednoczonych

Aktualna alokacja dla poszczególnych strategii dostępna jest w zakładce Portfele w menu głównym. Strategia GFM, DAA oraz VIX-Model dostępna jest w zakładce Premium.

Pozdrawiam,

Grzegorz

6 comments add your comment

 1. Hej,

  Mam pytanie, czy wyliczając wyniki danych portfeli bierzesz pod uwagę koszty transakcji oraz to, że zawsze coś gotówki na koncie będzie leżeć, czy li-tylko różnice kursowe z dni zamknięcia w danych okresach?

  Pytam, bo u mnie realne wyniki ciut inne wychodzą, ale to po uwzględnieniu wszystkich parametrów łącznie z kosztami prowadzenia konta maklerskiego u mnie w banku 🙂

  Pozdrawiam,

  Przemek

  • Hej Przemek,
   Wyniki portfeli nie uwzględniają kosztów transakcyjnych. Ceny walorów są cenami zamknięcia z dnia transakcji.
   Pozdr
   G

   • Jeszcze jedno pytanie. Skąd bierzesz kursy dzienne ETF’ów europejskich przy wyliczaniu wartości danego portfela? Chodzi mi przede wszystkim o portfel VAA G12 T2 B4, ponieważ na chwilę obecną 3/03 różnica między Twoim wynikiem 1MTD (0.5%), a moim rzeczywistym (0,87%) jest procentowo dosyć spora… ?

    • Hej. Kursy dzienne automatycznie pobierane są za pomocą googlefinance dla giełdy we Frankfurcie lub Amsterdamie. Różnice między twoim portfelem mogą wynikać z rożnej ceny zakupu. Ja biorę cenę zamknięcia z danego dnia jako cenę transakcji.

 2. Nie myślałeś o tym, żeby zarabiać dzięki temu, że inni gracze kopiowaliby Twoje ruchy na eToro?

Leave a comment

Symulator Portfela Inwestycyjnego

Wypełnij ankietę inwestora i zdobądź dostęp do
Symulatora Portfela Inwestycyjnego!