Pozytywny miesiąc dla rynków akcji choć mogło to wyglądać dużo lepiej gdyby nie spadki, z którymi mieliśmy do czynienia w ostatnich dwóch tygodniach. Rynki w sumie oddały około 3-4% od 16 lutego. Podobnie jak w poprzednim miesiącu małe i średnie spółki okazały się liderami wzrostów zyskując odpowiednio 7,71% IJR (US Small-Cap) i 6,85% IJH (US Mid-Cap). Oba ETF-y były i nadal są w naszych portfelach za sprawą strategii GFM.
W lutym rywalizacja między Value a Growth (Momentum) zakończyła się zdecydowaną wygraną Value, gdzie mieliśmy do czynienia z 5% wzrostami (VTV). Momentum zakończyło miesiąc z wynikiem negatywnym -0,59% (MTUM).
Ciekawie sytuacja wygląda na rynku surowców gdzie w ostatnim miesiącu mieliśmy do czynienia z ponad 10% wzrostami patrząc na ETF GSG dla rynku amerykańskiego i 6,68% ETF SXRS dla rynku europejskiego.
Niestety rynek obligacji wygląda słabo patrząc na ETF TLT (długoterminowe obligacje USA) i IEF (średnioterminowe obligacje USA), które straciły w lutym odpowiednio -5,73% i -2,36% nawet po dość znacznych wzrostach w ostatni piątek 26.02. Oczywiście odbija się to negatywnie na portfelach pasywnych ze znaczną alokacją w te aktywa.
Szczegółowe wyniki wszystkich portfeli/strategii znajdziecie w odpowiedniej zakładce w menu głównym lub klikając na odpowiedni link na końcu tego artykułu.
Poniżej prezentowane są wyniki za miesiąc styczeń 2021 tylko dla wybranych portfeli z dostępnych na stronie strategii.
Portfele oparte o ETF-y notowane w Europie (UCITS)
Portfele oparte o ETF-y notowane w Stanach Zjednoczonych
Pozdrawiam,
Grzegorz
Previous Post: Budowa portfela pasywnego
Next Post: Aktualizacja portfeli 03.2021
Symulator Portfela Inwestycyjnego
Wypełnij ankietę inwestora i zdobądź dostęp do
Symulatora Portfela Inwestycyjnego!
Hej,
Mam pytanie, czy wyliczając wyniki danych portfeli bierzesz pod uwagę koszty transakcji oraz to, że zawsze coś gotówki na koncie będzie leżeć, czy li-tylko różnice kursowe z dni zamknięcia w danych okresach?
Pytam, bo u mnie realne wyniki ciut inne wychodzą, ale to po uwzględnieniu wszystkich parametrów łącznie z kosztami prowadzenia konta maklerskiego u mnie w banku 🙂
Pozdrawiam,
Przemek
Hej Przemek,
Wyniki portfeli nie uwzględniają kosztów transakcyjnych. Ceny walorów są cenami zamknięcia z dnia transakcji.
Pozdr
G
Jeszcze jedno pytanie. Skąd bierzesz kursy dzienne ETF’ów europejskich przy wyliczaniu wartości danego portfela? Chodzi mi przede wszystkim o portfel VAA G12 T2 B4, ponieważ na chwilę obecną 3/03 różnica między Twoim wynikiem 1MTD (0.5%), a moim rzeczywistym (0,87%) jest procentowo dosyć spora… 🤔
Hej. Kursy dzienne automatycznie pobierane są za pomocą googlefinance dla giełdy we Frankfurcie lub Amsterdamie. Różnice między twoim portfelem mogą wynikać z rożnej ceny zakupu. Ja biorę cenę zamknięcia z danego dnia jako cenę transakcji.
Nie myślałeś o tym, żeby zarabiać dzięki temu, że inni gracze kopiowaliby Twoje ruchy na eToro?
Hej Piotrek, nie myślałem o eToro ale może kiedyś