Trochę spóźnione podsumowanie miesiąca i roku ale jakoś powoli wszedłem w ten 2022 rok no i dodatkowo musiałem przygotować więcej tabelek z wynikami niż zazwyczaj. 😊

Miesiąc grudzień przyniósł odreagowanie listopadowych spadków na globalnych rynkach. Wszystkie rynki akcyjne poza rynkiem chińskim zakończyły miesiąc wynikiem dodatnim. Poniżej zestawienie wyników głównych indeksów.

Spójrzmy teraz na wyniki strategii z perspektywy całego roku. Pierwsze miejsce w rankingu zajęła strategia GEM, która w poprzednim 2020 roku była ostatnia na liście. Jaki z tego wniosek? Są gorsze i lepsze lata dla każdej strategii. Najważniejsze jest wybrać taką, która najlepiej nam pasuje będziemy w stanie podążać za nią przez długi okres czasu. Wielu inwestorów wybiera strategie w oparciu o wyniki za ostatni okres co jak widzimy na przykładzie GEM nie jest najlepszym rozwiązaniem. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku strategii The One, która ostatni rok zakończyła na jednym z ostatnich miejsc w tabeli a rok wcześniej z wynikiem 27%. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest dywersyfikacja portfela i zastosowanie kilku strategii jednocześnie. Poniżej zamieściłem wyniki wszystkich strategii, które śledzę na blogu posegregowanych wg wyników za cały 2021 rok.

Strategie oparte o ETFy notowane na rynku amerykańskim
Strategie oparte o ETFy UCITS notowane na rynku europejskim
Strategie oparte o ETFy notowane na rynku amerykańskim zawierające instrumenty lewarowane x2
Strategie oparte o ETFy UCITS notowane na rynku europejskim zawierające instrumenty lewarowane x2
Strategie oparte o ETFy notowane na rynku amerykańskim zawierające instrumenty lewarowane x3
Portfele ID oparte o ETFy notowane na rynku amerykańskim
Portfele ID oparte o ETFy UCITS notowane na rynku europejskim

Poniżej zamieszczam również zestawienie wyników portfeli pasywnych wycenianych w USD, które śledzę na blogu. Szczegółowe wyniki dostępne są tutaj. 

Pozdrawiam i życzę wysokich stóp zwrotu w 2022 roku!

Grzegorz

5 comments add your comment

  1. Dzięki Grzesiek za pomocne zestawienia 🙂 Przydatne zestawienia.

  2. A można by w zestawieniach dodać wskaźniki obrazujące ryzyko np. Sharpe?

Zostaw komentarz...

Symulator Portfela Inwestycyjnego

Wypełnij ankietę inwestora i zdobądź dostęp do
Symulatora Portfela Inwestycyjnego!