Kolejny spadkowy miesiąc za nami. Index S&P500 spadł 4,75%. Wraz ze spadkami cen akcji pogłębia się również bessa na obligacjach. Korelacja między S&P500 (IVV) oraz amerykańskimi obligacjami długoterminowymi (TLT) za okres ostatnich 9 miesięcy wynosi 0,83! Oznacza to, że obligacje przestały spełniać rolę stabilizatora spadków w standardowych portfelach pasywnych. Mimo spadków do funduszu TLT napłynęło w tym roku ponad 15,6 biliona dolarów. Czyżby inwestorzy na dużą skalę stosowali strategię łapania spadających noży (obligacji)? Wyceny TLT są na poziomach z 2011 roku co może wyglądać na łakomy kąsek. Ale przecież zawsze może być jeszcze taniej. 

Poniżej jak zwykle przedstawiam wyniki strategii za ostatni miesiąc. Przypominam również o konkursie. Szczegóły na końcu wpisu.

Wyniki za ostatni miesiąc dla wybranych światowych klas aktywów.

Poniżej prezentowane są wyniki za ostatni miesiąc tylko dla wybranych portfeli z tych dostępnych na blogu. Szczegółowe wyniki wszystkich portfeli/strategii znajdziecie w odpowiedniej zakładce w menu głównym lub klikając na odpowiedni link na końcu tego wpisu.

Portfele oparte o ETF-y notowane w Europie (UCITS)

Portfele oparte o ETF-y notowane w Stanach Zjednoczonych

Aktualna alokacja dla poszczególnych strategii dostępna jest w zakładce Portfele w menu głównym. Strategia GFM, DAA, VIX-Model, SlowVIX oraz Portfele ID dostępne są w zakładce Premium. Wyniki strategii pasywnych znajdziesz w zakładce Strategie/Strategie pasywne

Przypominam również o zabawie, o której pisałem szczegółowo na podsumowaniu roku. Typujemy wartość indeksu S&P500 na koniec danego miesiąca (w tym wypadku na dzień 31.10.2023). Odpowiedzi umieszczamy do 15 pażdziernika w komentarzu pod tym wpisem. Osoba, która będzie najbliżej otrzyma miesięczny dostęp do Strefy Premium. W poprzednim miesiącu najbliżej poprawnego wyniku był Szynkers, który wytypował 4446 punktów na S&P500 (aktualna wartość wynosiła 4288). Gratuluję!

Pozdrawiam i życzę tylko udanych inwestycji!

Grzegorz


#putinchuj

3 comments add your comment

Leave a comment

Symulator Portfela Inwestycyjnego

Wypełnij ankietę inwestora i zdobądź dostęp do
Symulatora Portfela Inwestycyjnego!