Aktualizacja portfeli 06.2024
Czerwiec upłynął pod znakiem wzrostów na amerykańskiej giełdzie. S&P500 wzrósł o 3,2% a Nasdaq-100 aż o 6,47%. Niestety jak spojrzymy na index rynków z pominięciem USA to sytuacja nie wygląda aż tak dobrze. Również indeksy małych i średnich spółek USA nie radzą sobie tak jak główne indeksy. Oznacza to, że za wzrostami stoją głównie największe spółki. Stosunek indeksu małych spółek do S&P500 jest na poziomach niewidzianych od 2001 roku. Wszyscy czekamy aż wreszcie małe spółki również dołączą do aktualnej hossy.
Poniżej jak zwykle przedstawiam wyniki strategii za ostatni miesiąc.
Wyniki za ostatni miesiąc dla wybranych światowych klas aktywów w ujęciu dolarowym.
Poniżej prezentowane są wyniki za ostatni miesiąc tylko dla wybranych portfeli z tych dostępnych na blogu. Szczegółowe wyniki wszystkich portfeli/strategii znajdziecie w odpowiedniej zakładce w menu głównym lub klikając na odpowiedni link na końcu tego wpisu.
Portfele oparte o ETF-y notowane w Europie (UCITS)
Portfele oparte o ETF-y notowane w Stanach Zjednoczonych
Aktualna alokacja dla poszczególnych strategii dostępna jest w zakładce Portfele w menu głównym. Strategia GFM, DAA, VIX-Model, SlowVIX oraz Portfele ID dostępne są w zakładce Premium. Wyniki strategii pasywnych znajdziesz w zakładce Strategie/Strategie pasywne
Pozdrawiam i życzę tylko udanych inwestycji!
Grzegorz
Previous Post: Aktualizacja portfeli 05.2024
Next Post: Aktualizacja portfeli 07.2024
Cześć. Świetna robota. Pojawiło się u mnie pytanie o wpływ podatków i prowizji na efektywność strategii. Sporo z nich ma miesięczny turnover w okolicach kilkunastu lub kilkudziesięciu procent co pewnie znacząco obniży rzeczywiste wyniki strategii.
Czy próbowałeś sprawdzić zachowanie strategii z uwzględnieniem prowizji i podatków?
Hej Łukasz,
miesięczny obrót sprawdzisz przechodząc na indywidualną stronę strategii w linku poniżej https://inwestujdlugoterminowo.pl/strategie/
Jak pomnożysz wartość obrotu przez wysokość prowizji to wyjdzie ci przybliżony miesięczny koszt w %.
Z podatkami jest dużo trudniej oszacować koszt bo trzeba wziąć pod uwagę jak długo dany instrument był w portfelu, FIFO itp.
Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie tych strategii na kontach IKE i IKZE.
Dzieki za odpowiedz, bylem ciekawy czy w swoich symulacjach, narzedziach jestes w stanie uwzglednic wspomniane czynniki zeby porownywac realna skutecznosc strategii. Pominiecie w analizie kwestii prowizji i podatkow mocno znieksztalca wyniki koncowe. Na IKE i IKZE odpata nam kwesti podatkow ale pozostaja wysokie prowizje.
Liczac tak na szybko dla Bossa (0.29% prowizji i miesieczny turnover 30% zmniejsza roczny zysk o 2 punkty procentowe (0.29%x2x30%x12 = 2%). Mocno upraszczajac rachunki, doliczajac 19% podatku i zakladajac ze strategia przynosi 12% kazdego roku brutto, po uwzglednieniu podatkow i prowizji daje to okolo 8% netto.
Pytanie czy nie warto na przyklad rzadziej dokonywac transakcji raz na 3/6/12 miesiecy zamiast co miesiac zeby zoptymalizowac podatki i prowizje.
Czy masz mozliwosc w swoich symulacjach zalozenia rzadszego przeprowadzania transakcji zeby porownac wplyw tego faktu na stope zwrotu?
Zgadza się, że wpływ prowizji i podatków obniży ostateczny wynik. Niektóre strategie po uwzględnieniu kosztów i podatków będą miały roczny zwrot podobny do portfeli buy&hold ale za to przy nieporównywalnie niższym obsunięciu co w ostateczności spowoduje, że nie zrezygnujemy w najmniej odpowiednim momencie.
Mogę sprawdzić kilka strategii pod względem redukcji ilości transakcji. Dam znać jak będę miał wyniki.
Dziękuję, czekam z niecierpliwościa na wyniki.
Hej Łukasz,
Przetestowałem strategię GFM pod względem redukcji transakcji (co 3 miesiące) i wyniki są gorsze pod względem stopy zwrotu jak i też maksymalnego obsunięcia kapitału. Obrót spadł do 25%/mc.
Dziękuję, z tego co pamiętam GFM miała turnover w okolicach 29-32% wiec spadek nie jest powalający. Pewnie trzeba by przenalizowac czy oszczednosc na prowizjach rekompensuje gorsze wyniki albo zasymulować całościowo uwzględniając oba parametry.
Realnie chyba lepiej poczekać na IKE/IKZE w XTB i liczyć na takie same warunki jakie oferują teraz.