Aktualizacja portfeli 01.2024
To był trzeci wzrostowy miesiąc na amerykańskim rynku. S&P500 zyskał 1,61% a dla kontrastu indeks rynków rozwijających się stracił 3,55%. Strata ta głównie podyktowana jest słabością rynku chińskiego, który spadł aż 10,31%. Jeśli chodzi o chiński rynek to sytuacja wygląda dość ciekawie bo spada on nieprzerwanie od lutego 2021 roku. Można by rzec, że jest tanio i to dobry czas na kupno takich akcji. Ale jak wiecie tutaj inwestujemy systemowo i obawiam się, że po takich spadkach chińskie akcje długo jeszcze nie zagoszczą w naszych portfelach.
Poniżej jak zwykle przedstawiam wyniki strategii za ostatni miesiąc.
Wyniki za ostatni miesiąc dla wybranych światowych klas aktywów.
Poniżej prezentowane są wyniki za ostatni miesiąc tylko dla wybranych portfeli z tych dostępnych na blogu. Szczegółowe wyniki wszystkich portfeli/strategii znajdziecie w odpowiedniej zakładce w menu głównym lub klikając na odpowiedni link na końcu tego wpisu.
Portfele oparte o ETF-y notowane w Europie (UCITS)
Portfele oparte o ETF-y notowane w Stanach Zjednoczonych
Aktualna alokacja dla poszczególnych strategii dostępna jest w zakładce Portfele w menu głównym. Strategia GFM, DAA, VIX-Model, SlowVIX oraz Portfele ID dostępne są w zakładce Premium. Wyniki strategii pasywnych znajdziesz w zakładce Strategie/Strategie pasywne
Pozdrawiam i życzę tylko udanych inwestycji!
Grzegorz
Previous Post: Aktualizacja portfeli 12.2023 i podsumowanie roku
Next Post: Aktualizacja portfeli 02.2024
Bardzo dziękuję za możliwość zapoznania się z funkcjonalnością opcji premium na stronie Inwestuj długoterminowo. Muszę stwierdzić, że strona prowadzona jest bardzo profesjonalnie i przejrzyście. Na pewno wymaga to dużo pracy a przede wszystkim konsekwencji. Miałem okazję sprawdzić również za pomocą dołączonego pliku w excelu jak strategie stosowane w inwestycji długoterminowej spisują się w różnych przedziałach czasowych. Przejrzałem przykładowo, uzyskiwane stopy zysku za okres od 2013 to 2023 i niestety praktycznie każda z tych strategii przegrywa z prostym indeksem SP 500 a także przeważnie z portfelem 60: 40. Powstaje zatem pytanie czy zmiana sposobu inwestowania praktycznie z każdego miejsca na świecie, w sposób błyskawiczny nie powoduje,że faktyczne wyniki generowane kiedyś przez różne strategie, dzisiaj nie przekładają się na uzyskanie podobnych wyników. Być może się mylę.
Sam poszukuję prostych strategii i mam ich kilka. Nawet nie wiedziałem że niektóre z nich pokrywają się czasami w większej lub mniejszej części z zastosowanymi na inwestuj długoterminowo. Ja jednak w moich próbach stosuję fundusze indeksowe inPZU. Jeśli chodzi o możliwości tworzenia różnych portfeli i rebalansingu jest to świetne narzędzie przy czym nie generuje kosztów w porównaniu z giełdą( jest jednak wyższa opłata za zarządzanie, coś za coś), szczególnie jeśli wykonuje się dużo transakcji, nie wspominając już o likwidacji ryzyka walutowego. Etfy w walutach obcych leżą u mnie na koncie długoterminowo i w ogóle ich nie ruszam, bez względu na sytuację rynkową.
Stosuję również od dłuższego czasu strategię Darwin-Defender
Strategia Darwin+Defender została opracowana przez Macieja Karsznię i opisana w jego książce „Milion w zasięgu ręki”.
Strategia zakłada trzy zasady:
1. Eliminuj najgorszych.
2. Kupuj fundusze akcji gdy giełdy idą w górę.
3. Konwertuj fundusze z akcyjnych na pieniężne gdy giełdy idą w dół.
Opisana jest na stronie
https://myfund.pl/index.php?raport=pomoc&helpID=65.
Stosuję sygnały z tej strategii również do etf-ów notowanych na polskiej giełdzie, a także do funduszy inwestycyjnych.
Generalnie polska giełda nie zachowuje się w porównaniu z amerykańską najlepiej w dłuższym terminie, być może umiesz sprawdzić na podstawie mwig40 TR i swig80tr jak spisywała się ona w okresie na przykład od roku 2000 korzystając z strategii Darwin Defender?
Jeszcze raz dziękuję za możliwość zapoznania się ze strefą premium. Dziękuję i pozdrawiam. Na pewno będę odwiedzał tą stronę, bo jest interesująca i można z niej się dowiedzieć o różnych ciekawych rzeczy.
Pozdrawiam
Romuald
Hej Romuald,
Jeśli chodzi o wyniki strategii za ostatnie 10lat to ciężko jest znaleźć strategię, która pobiłaby S&P500. Ale jak rozszerzysz zakres danych do 2000 roku to już nie jest to takie trudne. Nie wiem czy zasadne jest założenie, że hegemonia S&P500 będzie trwała wiecznie.
Strategii Darwin defender nie znam ale nadrobię to w wolnym czasie.
Dziękuję za dobre słowo i docenienie pracy. Takie opinie motywują!
Pozdrawiam
Grzegorz
Cześć
W linku podanym wyżej, są opisane również inne strategie które odnoszą się do rynku akcji. Wydaje się jednak, że można by je było zastosować również do funduszy ETF. Na przykład
„Strategia AEM (Advenced Equity Momentum)”czyli zamiast kupowania do portfela spółek należy kupować fundusze TFI ewentualnie ETFy! Co myślisz o ewentualnej adaptacji tej strategii?
Pozdrawiam